Titanic mezi bankami. Lehmani stáhli ke dnu celý svět

Ekonomika Ekonomika, Jana Horáčková, investicniweb.cz
14. 9. 2010 11:00
Přesně před dvěma lety propukla naplno největší finanční krize posledních desetiletí. Dodnes se z ní svět dostává.
Richard Fuld, šéf Lehman Brothers. Je konec, krach.
Richard Fuld, šéf Lehman Brothers. Je konec, krach. | Foto: Reuters

Praha - Když už bylo v neděli 14. září 2008 jasné, že banka Lehman Brothers zkrachuje, snažil se její bojovný šéf Richard Fuld všemožně najít kupce.

Do poslední chvíle obvolával všechny, které mohl, ale záchranu pro banku nenašel. Naplno propukla největší finanční krize, která v následujících měsících zásadně změnila svět - přinejmenším svět ekonomiky.

Ani dnes, přesně dva roky poté, ještě stále není jisté, že veškerá nebezpečí jsou zažehnána a že se recese nevrátí.

Den poté, 15. září 2008, v pondělí krátce po obědě, požádali Lehman Brothers v tisku o ochranu před věřiteli. Fuld ani jiní vedoucí pracovníci s 25 tisíci zaměstnanci nemluvil. Ti se tak o pádu banky, který rozpoutal nevídanou paniku trhů po celém světě, dozvěděli z médií.

Padla banka stará 158 let, jedna z těch, které byly chybně považovány za nepotopitelné.

Je konec, řekl jen

O několik hodin později se konal celofiremní mítink v Londýně.

"Je konec," uvedl krach banky Christian Meissner, šéf aktivit v Evropě a na Středním východě.

"Lidé si balí své věci a odcházejí," popisoval tehdy jeden ze zaměstnanců Lehman Brothers, co se uvnitř děje.

Později, po otevření obchodování v New Yorku, spadly již oslabené akcie o 94 procent až na 21 centů. Ještě v březnu toho roku měla společnost hodnotu 46 miliard dolarů, najednou pouhých 145 milionů dolarů.

Šéfova karikatura

Zaměstnanci byli nuceni vyhýbat se reportérům a kamerám. Před firemní centrálou vystavil umělec Geoffrey Raymond karikaturu ředitele Fulda, na kterou mohli zaměstnanci i kolemjdoucí cokoliv napsat. Objevil se zde i ironický komentář: "Doufám, že jeho rodinné sídlo je v pořádku."

Bankrot způsobil řadu událostí - věřitelé požadovali náhradu škody, zaměstnanci chtěli slyšet, jak dlouho jim budou vypláceny mzdy, a ostatní banky se snažily omezit své ohrožení.

Vedoucí pracovníci se snažili přimět klíčové zaměstnance, aby pomohli s likvidací obchodů a s prodejem jmění. Snažili se zamezit situaci, kdy by zaměstnanci přestali do firmy úplně docházet, i když ještě nebyli oficiálně propuštěni.

Jen v tričkách a teniskách

V pondělí byly přítomny asi dvě třetiny zaměstnanců, z toho většina v džínách, tričkách a teniskách. Nikdo nevěděl, co se stane. Žádné oficiální zasedání ohledně likvidace nebylo ohlášeno.

Vedoucí pracovníci nevěděli, co říct, a báli se, jak na to lidé zareagují. "Umíte si představit, jak by to teď asi dopadlo, kdybychom řekli pravdu," přemýšlel jeden z nich.

Ve třetím patře mrakodrapu Lehman Brothers si někteří obchodníci - zvyklí vědět všechny informace z trhu daleko dopředu - přečetli o bankrotu své firmy z papírů, které jejich zaměstnavatelé vyplnili před pouhými několika hodinami.

Mnoho zaměstnanců se sotva podívalo na své monitory, ignorovalo stále horší titulky v novinách a jen nevěřícně a postupně přijímalo nečekanou pravdu.

Lehman Brothers padli.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy