CEFC. Kdo jsou Číňané, kteří skupují Česko?

David Busta
5. 9. 2015 14:55
Čínská společnost CEFC u nás buduje základnu pro expanzi na evropský trh.
Z historické budovy Živnobanky se má stát evropská centrála CEFC.
Z historické budovy Živnobanky se má stát evropská centrála CEFC. | Foto: Vojtěch Marek

Praha / Šanghaj - Čínská soukromá společnost CEFC začala v České republice budovat základnu pro expanzi na evropský trh. Firma zabývající se podnikáním v energetice, průmyslu a ve finančnictví odstartovala sérii investic koupí budovy bývalé Živnobanky, do které plánuje umístit svou evropskou centrálu.

Ve svém tažení pokračovala i ve čtvrtek, kdy koupila renesanční Martinický palác na Hradčanech a tentýž den oznámila navýšení podílu na 9,9 procenta v impériu Jozefa Tkáče, česko-slovenské skupině J&T Finance Group. Mluvčí finanční skupiny následně oznámila, ženejvětší šanghajská soukromá společnost bude usilovat o další zvýšení podílu na třicet procent.

V pátek Číňané získali také 60procentní podíl v českém fotbalovém klubu Slávia společně s miliardářem Jiřím Šimáněm, který drží zbylých čtyřicet procent. Firma v sobotu dosáhla dohody o kapitálovém vstupu do soukromého tuzemského leteckého dopravce Travel Service, v němž bude držet podíl 49,92 procenta. Ten je spoluvlastníkem Českých aerolinií. CEFC ve stejný den také koupila 50procentní podíl v ruské pobočce finanční skupiny J&T Finance Group.

CEFC dále vstupuje do českých firem Médea Group a vydavatelství Empresa Media. Stane se strategickým partnerem obou firem. Příslušné smlouvy byly podepsány v Šanghaji. Empresa je vlastníkem TV Barrandov.

Číňané zároveň vstoupili jako významný investor do firmy Pivovary Lobkowicz Group. Většinový podíl ve výši 79,4 procenta získala totiž společnost ze 70 procent spoluvlastněná CEFC Investment (Europe) Company.

Firma CEFC dle informací na oficiálních webových stránkách vznikla v roce 2002. Má zastoupení po celém světě. Ve výčtu zemí nechybí Spojené státy, Velká Británie, Kanada, Rusko nebo Singapur. V posledních několika letech se firma zaměřila na mezinárodní expanzi. V roce 2014 se společnost dostala do seznamu Fortune Global 500, kam se řadí firmy s největším hrubým obratem.

V seznamu Fortune Global 500 firma zaujímá 342. příčku. Podle stejného žebříčku zaměstnává 21 568 osob a její tržby v roce 2014 dosáhly výše 34,6 miliardy dolarů, což je oproti roku 2011 růst o 36 procent. Podle finanční zprávy za rok 2014 tvořil přijmy firmy ze 60 procent byznys s ropou a zemním plynem. Přesně čtvrtina připadla podnikání v oblasti finančníctví a zbylých 15 procent šlo na vrub aktivitám v průmyslu.

Sama společnost uvádí, že se řídí třemi hlavními hesly. Patří mezi ně konfuciánství, vojenská disciplína a samozřejmě duch podnikání. Tato strategie ji pomohla stát se v roce 2014 jednou z pěti set nejvlivnějších firem na světě. V rámci Číny pak získala ocenění nejvlivnější čínské firmy. První místo si odnesla i ve filantropii.

V červnu minulého roku vedl do Šanghaje delegaci podnikatelů ministr průmysl a obchodu Jan Mládek. "Jednali jsme s podnikateli i finančníky a všem jsme se snažili představit Českou republiku jako zemi s vyspělou tradiční průmyslovou výrobou, ale i zemi, která se zabývá moderními technologiemi, bio a nano technologiemi," uvedl tehdy v rozhovoru pro čínskou stanici CCTV ministr.

Setkání se účastnil i výkonný ředitel CEFC Chan Chauto, který vyjádřil zájem rozšířit svou spolupráci s českými společnostmi v oblasti finančnictví. Šanghajská televize zmínila ve svém zpravodajství jednání se skupinou PPF miliardáře Petra Kellnera.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy