Švýcarsko rozhodlo: poslední reaktor skončí v roce 2034

Tereza Holanová Tereza Holanová
3. 10. 2011 16:50
Na rozdíl od Německa nechají Švýcaři elektrárny "dožít" postupně
JE Goesgen má reaktor PWR (Pressurized Water Reactor). Tedy tepelný, tlakový reaktor, moderovaný i chlazený obyčejnou vodou.
JE Goesgen má reaktor PWR (Pressurized Water Reactor). Tedy tepelný, tlakový reaktor, moderovaný i chlazený obyčejnou vodou. | Foto: Reuters

Bern - Po Německu se hodlá jaderné energetiky nadobro vzdát i další evropská země. Švýcarský parlament rozhodl, že poslední elektrárnu zavře v roce 2034. Informoval o tom server EurActiv.

Tamní vláda očekává, že odchod od jaderné energetiky zemi přijde na 3,8 miliardy franků (77,9 miliardy korun). "Elektřina z jádra by kvůli rostoucím nárokům na bezpečnost reaktorů beztak zdražovala," myslí si tamní ministryně pro životní prostředí a energetiku Doris Leuthard.

Na rozdíl od Německa bude ale Švýcarsko elektrárny zavírat postupně, tak, jak bude končit jejich životnost. První z pěti reaktorů má ukončit výrobu v roce 2019, další dva v roce 2022 a poslední v letech 2029 a 2034.

Jádro nahradí vodní energie

Rozhodnutí uvítali především sociální demokraté nebo zelení. Označili jej za významný krok směrem k nové energetické politice. Ta má spočívat ve využívání obnovitelných zdrojů. Kromě toho se chce alpská země, která aktuálně vyrábí 40 procent energie z jádra, zaměřit i na rozvoj stávajících hydroelektráren.

Poslanci a senátoři svým verdiktem navázali na květnové rozhodnutí vlády. Kabinet na jaře rozhodl, že původně plánovaná výstavba nových reaktorů nakonec neproběhne a země se postupně nukleárních elektráren zbaví.

Ve Švýcarsku se stejně jako v Německu v souvislosti s jadernou havárií v japonské Fukušimě uskutečnila řada protestů proti dalšímu využívání atomové energie.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 22 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy