Švýcarsko rozhodlo: poslední reaktor skončí v roce 2034

Tereza Holanová Tereza Holanová
3. 10. 2011 16:50
Na rozdíl od Německa nechají Švýcaři elektrárny "dožít" postupně
JE Goesgen má reaktor PWR (Pressurized Water Reactor). Tedy tepelný, tlakový reaktor, moderovaný i chlazený obyčejnou vodou.
JE Goesgen má reaktor PWR (Pressurized Water Reactor). Tedy tepelný, tlakový reaktor, moderovaný i chlazený obyčejnou vodou. | Foto: Reuters

Bern - Po Německu se hodlá jaderné energetiky nadobro vzdát i další evropská země. Švýcarský parlament rozhodl, že poslední elektrárnu zavře v roce 2034. Informoval o tom server EurActiv.

Tamní vláda očekává, že odchod od jaderné energetiky zemi přijde na 3,8 miliardy franků (77,9 miliardy korun). "Elektřina z jádra by kvůli rostoucím nárokům na bezpečnost reaktorů beztak zdražovala," myslí si tamní ministryně pro životní prostředí a energetiku Doris Leuthard.

Na rozdíl od Německa bude ale Švýcarsko elektrárny zavírat postupně, tak, jak bude končit jejich životnost. První z pěti reaktorů má ukončit výrobu v roce 2019, další dva v roce 2022 a poslední v letech 2029 a 2034.

Jádro nahradí vodní energie

Rozhodnutí uvítali především sociální demokraté nebo zelení. Označili jej za významný krok směrem k nové energetické politice. Ta má spočívat ve využívání obnovitelných zdrojů. Kromě toho se chce alpská země, která aktuálně vyrábí 40 procent energie z jádra, zaměřit i na rozvoj stávajících hydroelektráren.

Poslanci a senátoři svým verdiktem navázali na květnové rozhodnutí vlády. Kabinet na jaře rozhodl, že původně plánovaná výstavba nových reaktorů nakonec neproběhne a země se postupně nukleárních elektráren zbaví.

Ve Švýcarsku se stejně jako v Německu v souvislosti s jadernou havárií v japonské Fukušimě uskutečnila řada protestů proti dalšímu využívání atomové energie.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy