Švýcaři zakázali genetické potraviny

vid
27. 11. 2005 16:26
Curych / Praha - Švýcaři schválili referendem jeden z nejpřísnějších zákazů využití geneticky modifikovaných organismů v Evropě.

Podle informací švýcarského deníku Tagesanzeiger hlasovalo pro pětileté moratorium téměř 56 procent hlasujících - dohromady 1.125.357 lidí. K referendu přišlo 42 procent voličů.

Změny zákona schválené v lidovém hlasování ode dneška platí a není potřeba žádný nový zákon ani vyhláška.

Nejpřísnější režim v Evropě

Schválením takzvané "Gentechfrei" iniciativy Švýcaři rozhodli, že zavedou jedno z nejpřísnějších omezení geneticky modifikovaných organismů (GMO) v Evropě.

Na pět let zakážou dovoz geneticky pozměněných rostlin, jejich částí a osiva a jejich využití v zemědělství a lesním hospodářství. Stejné omezení platí pro zvířata. Na výzkum se ale zákaz nevztahuje.

Ve Švýcarsku už funguje podobně jako v ostatních státech Evropské unie povinnost označovat potraviny, při jejichž výrobě byly využity rostliny nebo zvířata s uměle pozměněnými geny. Pěstování GMO navíc podléhá složitému schvalování.

Občanská sdružení se ale s dosavadním stavem ve Švýcarsku nespokojila a navrhla v roce 2003 zpřísnění zákonů.

Zákaz prosazují sami občané

Podle švýcarských norem mohou zákony změnit sami občané: pokud se pod takzvanou lidovou iniciativu podepíše aspoň sto tisíc Švýcarů, návrh se pak schvaluje v referendu. Pod návrh na zpřísnění pravidel pro GMO se podepsalo 120 tisíc lidí.

Společně s tímto návrhem dnes také Švýcaři v referendu odsouhlasili konec zákazu nedělního prodeje na velkých nádražích a letištích. Výsledek byl těsný - jen 50,6 procenta pro otevření obchodů v neděli. Většina kantonů byla sice proti, ale kladnému výsledku pomohly početné kraje Zürich a Bern.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy