Švédský nábytek byl vloni opět v oblibě. IKEA má rekord

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
20. 1. 2012 12:30
Velké šance ke svému rozvoji vidí švédská firma v Indii
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: IKEA

Stockholm - Rekordní zisky a růsty prodejů prakticky na všech trzích vykázala v loňském finančím roce švédská nábytkářská společnost IKEA. 

Čistý zisk za rok do konce srpna 2011 se zvýšil o 10,3 procenta na 2,97 miliardy eur (75,4 miliardy Kč). Společnost, která působí také v Česku, to uvedla v prohlášení.

Tržby stouply o 6,9 procenta na rekordních 25,17 miliardy eur. Tržby rostly téměř ve všech zemích, nejvíce pak v Rusku, Číně a Polsku. Nižší však byly v některých zemích jižní Evropy, například v Řecku. "Zvýšili jsme podíl na trhu více méně na všech trzích," uvedl generální ředitel Mikael Ohlsson. Dodal, že od září tržby dále rostou.

Velké šance vidí IEA v Indii

IKEA dále expanduje. Vloni otevřela sedm nových obchodů, o rok dříve to bylo 12. Na konci srpna tak měla 287 obchodů ve 41 zemích. V letošním roce plánuje investovat tři miliardy eur do obchodů, továren a maloobchodních center a také do expanze svých větrných elektráren a solárních zdrojů na výrobu energie.

Přestože podíl kupujících z rozvíjejících se ekonomik postupně roste, 79 procent tržeb firmy IKEA stále pochází z Evropy. Největší příležitosti však vidí v Indii, která je rychle rostoucím trhem s 1,2 miliardy obyvatel. Indie nedávno schválila zákony uvolňující podnikání zahraničních firem v zemi.

Firmu IKEA vlastní nadace vedená zakladatelem Ingvarem Kampradem. V České republice IKEA provozuje čtyři obchodní domy a je největším prodejcem nábytku v ČR.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy