Starbucks vyhrál soud v Číně

ČTK, eko
2. 1. 2006 13:04
Peking - Šanghajský soud rozhodl, že čínská společnost Shanghai Xingbake Coffee Co. Ltd. poškodila autorská práva amerického řetězce kaváren Starbucks Corp.

Čínský podnik bude muset americké firmě zaplatit odškodnění půl milionu jüanů, tedy přes 1,5 milionu Kč. Uvedla to dnes čínská státní média.

PŘEČTĚTE SI: Blata zažalovala čínského plagiátora

Šanghajská společnost musí pokutu zaplatit proto, že její název je čínským překladem výrazu Starbucks, napsal list China Daily. Shanghai Xingbake Coffee také používala podobný motiv firemního loga a stejné barvy jako americký řetězec.

Peking slíbil, že bude chránit práva duševního vlastnictví, protože výroba pirátských kopií západního zboží od oblečení po software zhoršila obchodní vztahy mezi Čínou a Západem. Shanghai Xingbake se zaregistrovala v roce 1999, tedy poté, co v Číně přihlásil svou známku Starbucks. Americký řetězec se kvůli počínání šanghajského podniku obrátil na soud v roce 2003.

Starbucks vstoupil na čínský trh v roce 1998 a od té doby otevřel spolu se třemi čínskými partnery zhruba 140 kaváren. V poslední době otevírá Starbucks nové provozovny přímo a sám, protože čínská vláda v oboru uvolnila vlastnická pravidla pro zahraniční společnosti, napsala agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy