Šrotovné pomohlo i Německu, prodej vzrostl o třetinu

Ekonomika Ekonomika
4. 8. 2009 14:55
Škodovka v Německu prodala o 67 procent více aut než před rokem

Flensburg - Téměř o třetinu vrostl v červenci prodej nových aut v Německu. Oznámil to spolkový úřad pro registraci vozidel KBA. Za nárůstem vidí zejména vliv šrotovného, tedy státního příspěvku 2500 eur při likvidaci nejméně devět let starého vozu a nákupu nového.

Němci si v červenci koupili 399 976 nových osobních aut. KBA označil za pozitivní, že zhruba dvě třetiny (67,2 procenta) z toho si koupily soukromé osoby. Za leden až červenec vzrostl celkový prodej aut v Německu o 26,6 procenta na téměř 2,4 milionu.

Největší meziroční nárůsty prodejů zaznamenaly v lednu až červenci Lada (141,2 %), Hyundai (125,9 %), Fiat (105,4 %) a Alfa Romeo (+101,2 %). Z německého šrotovného těží i česká Škoda Auto, která meziročně zvýšila tamní prodej o dvě třetiny na téměř 15,4 tisíce kusů.

Také USA hlásí díky šrotovnému nárůst prodeje aut, meziročně jde ale stále o více než desetinový pokles. O šrotovné je obrovský zájem i v dalších zemích - na Slovensku i v Rakousku se už vyčleněné peníze vyčerpaly. Prodej aut v Itálii se v červenci meziročně zvýšil o 6,2 procenta, ve Francii o 3,1 procenta.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy