Spotřeba i produkce ropy je nejnižší od roku 1982

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 6. 2010 15:09
Díky novým nalezištím se světové zásoby ropy zatím netenčí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: BASF

Londýn - Světová spotřeba ropy už druhý rok klesá a je nejnižší od roku 1982. Denní odběr této suroviny klesl v roce 2009 v celosvětovém měřítku o 1,9 milionů barelů ropy.

Vyplývá to alespoň ze ročního přehledu těžební společnosti British Petroleum, která je jedním z největších producentů ropy a zemního plynu na světě.

Na nejnižší úroveň od roku 1982 klesla rovněž produkce černého zlata, která loni celosvětově klesla o dva miliony barelů denně. Naopak zásoba ropy díky novým nalezištím, především v Asii a Pacifiku, stoupla na 1,33 trilionu barelů, což je asi o 700 tisíc barelů více, než v roce 2008.

Zásoba zemního plynu ale vzrostla ještě markantněji, a to o 2,21 trilionů krychlových metrů. Jeho celosvětová produkce nicméně v roce v roce 2009 poprvé v historii klesla a to o 2,1 procentního bodu.  

British Petroleum byla v poslední době v médiích exponovaná především kvůli havárii jejího ropného vrtu v Mexickém zálivu. Únik suroviny do oceánu způsobil nejhorší ekologickou havárii v dějinách Spojených států.


 

Právě se děje

před 13 minutami

Inspekce obvinila detektiva NCOZ kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Horáčkem

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila detektiva Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli spolupráci se stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem, uvedla Česká televize. Obvinění podle ní čelí také jeden z bývalých policistů.

Severočeský podnikatel Horáček podle policie spolu s dalšími lidmi ovlivňoval přidělování zakázek v nemocnicích, za což měl požadovat úplatky. Vedle Horáčka policie už dříve zahájila stíhání bývalé ředitelky Nemocnice na Bulovce Andrey Vrbovské, někdejšího ředitele nemocnice Františka Nováka nebo bývalého poslance ODS Marka Šnajdra.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Žalobce navrhl vazbu pro tři lidi, kteří se zapojili do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Státní zástupce navrhl vazbu pro tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. V tiskové zprávě o tom informoval Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba.

Bílý navrhuje na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky. Obviněným hrozí za trestný čin teroristického útoku až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali. Server Aktuálně.cz uvedl, že podle zjištění jeho a Respektu je mezi zadrženými předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivan Kratochvíl.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se údajně zapojil do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci. Policisté údajně zasahovali na sídlišti ve Slaném v domě, kde bydlí šéf spolku Kratochvíl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy