Spor o paštiku: Ruská konzervárna porazila u soudu Hamé

Veronika Skálová Veronika Skálová
5. 8. 2010 11:28
Místo medvěda je sice husa, nápis je však prakticky stejný

Moskva - Vypadají jako paštiky od Hamé, ale chutnají jinak. I když jejich logo je velmi podobné. A výrobky ruské konzervárny Ruzkom budou zákazníky ruské pobočky Hamé mást dál. Rozhodl o tom moskevský arbitrážní soud.

Jak s odkazem na ruskou agenturu RBC informoval server iHned, Ruzkom umístil na své paštiky z nové řady "Naše nová kvalita" výrazný nápis Naše, který se od jména Hamé liší pouze otočenou pozicí písmena M, tedy v azbuce písmena Š. Logo sice místo medvěda z Hamé dotváří hlava husy, ale na téměř totožném designu celé konzery jde o těžko postřehnutelný detail.

Ruská pobočka největší české konzervárny si stěžovala, že Ruzkom okopíroval její design, zákazníci zboží zaměňují a pak si na kvalitu paštik stěžují. Proto Hamé požadovalo odškodné 8,25 milionu rublů, tedy v přepočtu 5 milionů korun a stažení a zničení výrobků s logem Naše.

Hamé se chce bránit dalších soudů

Přestože soudu firma předložila výsledky průzkumu veřejného mínění a dva odborné posudky potvrzující plagiátorství Ruzkomu, soud naznal, že loga stejná nejsou a žalobu zamítl.

"Jsme z toho rozhodnutí v šoku. Pokud v Moskvě neuhájíme svá práva, jsme odhodlání věc předložit evropskému soudu," řekla právnička Hamé v Rusku Viktorija Kroškinová.

Ruzkom chce podle informací agentury RBC výsledku využít a nechat si značku Naše zaregistrovat.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy