Španělé a Italové se radují z aukce, úroky jim klesly

Tereza Holanová Tereza Holanová
12. 1. 2012 12:04
Riziko u krátkodobých dluhopisů podle investorů klesá, potvrdil čtvrteční prodej
Foto: Thinkstock

Madrid, Řím - Španělsko a Itálie mají důvod slavit. Obě země zvládly prodat vládní dluhopisy za nižší úrok než minule. Navazují tak na úspěch Řecka, které prodávalo šestiměsíční pokladniční poukázky v pondělí.

Španělská vláda dnes z prodeje státních dluhopisů získala 9,98 miliardy euro, což je dvojnásobek toho, co od své první dražby v letošním roce očekávala.

Tržní přirážka, tedy úrok, který se mění podle toho, jak investoři považují nákup za rizikový, činila 3,748 procenta. V červenci 2011, kdy se aukce konala posledně, se jednalo o 4,971 procenta. Vláda prodávala dluhopisy se splatností v dubnu, v říjnu a za tři roky.

Dlouhodobé dluhopisy zůstávají rizikové

Dařilo se také Itálii. Vláda prodala dluhopisy za plánovaných 12 miliard euro, riziková prémie klesla z prosincových 6 procent na 2,735 procenta. To je nejméně od června 2011. Více než dvě třetiny nabízených cenných papírů má splatnost za rok, zbytek na konci letošního května.

Prodej v Itálii má pokračovat i v pátek, kdy bude vláda nabízet dluhopisy v hodnotě 4,75 miliardy euro.

Jak ale připomínají analytici, úroky za dlouhodobé italské dluhopisy se nadále pohybují okolo sedmi procent, což je považované za hranici udržitelnosti.

Italský premiér Mario Monti během dražby uvedl, že doufá, že se Evropské unii podaří brzy zavést kontrolu rozpočtů členských zemí, aby se společenství mohlo zaměřit na další cíl - podporu ekonomického růstu.

Na výsledky aukce záhy zareagovaly evropské burzy. Index Stoxx Europe 600 posílil o 0,5 procenta na 251,21 bodu, informovala agentura Bloomberg. "Prodej španělských a italských dluhopisů jsou pro trh významnou událostí," komentoval správce fondu CamGestion Bruno Ducros.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy