Šéf Hyundai z úplatkářství vyvázl jen s podmínkou

Dušan Klimeš
6. 9. 2007 11:40
Soud v Koreji byl velmi shovívavý
Šéf Hyundai Čong Mong-ku do vězení nejde
Šéf Hyundai Čong Mong-ku do vězení nejde | Foto: Reuters

Soul - Jihokorejské soudy dostály své pověsti a ukázaly svou benevolenci vůči kapitánům průmyslu. Šéf automobilky Hyundai Čong Mong-ku dostal za uplácení pouze podmíněný trest.

Odvolací soud nejvyššímu manažerovi zrušil tříletý trest, který mu hrozil. Čong díky tomu může zůstat ve vedení šesté největší automobilky světa.

O původním rozsudku ČTĚTE ZDE

Čong byl obviněn ze zpronevěry podnikových financí a jejich využívání ke korupci. Se svými spolupracovníky měl vytvářet černé fondy, jejichž výše dosahovala stovek milionů dolarů.

Užívali ji pak na placení lobbyistů a uplácení vládních úředníků, částečně i na krytí vlastních potřeb.

Vina za miliardu

Svoji vinu již delší dobu šéf firmy nepopíral. Dokonce se zavázal dát miliardu dolarů ze svého majetku na charitu jako znak lítosti.

Před soudem se ale hrála zcela jiná hra. Žalobci k soudu přišli s tím, že jednání obviněného nejenže poškodilo firmu, akcionáře a zaměstnance, ale i celou jihokorejskou ekonomiku. Ta podle nich utrpěla závažnou újmu ve ztrátě důvěryhodnosti.

Zatímco únorový soud Čongovi přiřkl tři roky ve vězení, u odvolacího soudu prokuratura žádala šestiletý trest s tím, že tři roky jsou příliš málo za tak závažné prohřešky.

Naopak obhájci Čonga vyrukovali s tím, jak velký kus práce pro firmu a svou zemi jejich mandant odvedl, a že dokázal vybudovat automobilku, která je chloubou Koreje.

A soudce tímto obměkčili. Jihokorejské soudy jsou často kritizovány, že se nechávají příliš ovlivnit právě takovými argumenty. Pokud se před ně dostane šéf úspěšné firmy, dokáží velmi významně přimhouřit oči.

Zatím není jasné, jestli se prokurátor odvolá k nejvyššímu soudu.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy