Sberbank chystá obří propouštění, Česka se plán netýká

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
12. 11. 2013 15:37
V Česku bude Sberbank naopak nové lidi přijímat, plánuje zde být bankou číslo pět.
Foto: sberbank

Moskva/Praha - Největší ruská banka Sberbank, která působí rovněž v České republice, plánuje během příštích pěti let zrušit zhruba 30 tisíc pracovních míst. To odpovídá více než deseti procentům její celkové pracovní síly. Plán oznámil šéf banky German Gref.

Česká Sberbank propouštět nebude. „Toto opatření se netýká České republiky, kde banka plánuje v nejbližších letech významný růst a posilování své pozice na trhu, se kterým souvisí i nárůst na straně zaměstnanců. Jen za devět měsíců letošního roku vzrostl počet zaměstnanců Sberbank CZ o sedm procent,“ řekla pro Aktuálně.cz mluvčí banky Lucie Hálová.

Na konci září zaměstnávala Sberbank v Česku 714 lidí. Její generální ředitel Vladimír Šolc Aktuálně.cz v říjnu v rozhovoru řekl, že Sberbank chce během pěti let vyrůst mezi velké banky a stát se číslem pět na českém trhu.

Ruská Sberbank k výraznému snížení počtu zaměstnanců přistupuje v rámci plánu, který má vést ke zdvojnásobení zisku do roku 2018. Šéf banky German Gref představil plán na snižování počtu pracovníků v rámci prezentace strategie společnosti pro příštích pět let.

Tato strategie předpokládá kromě zdvojnásobení zisku také zdvojnásobení aktiv banky. Počítá rovněž se snížením nákladů o 100 miliard rublů (61 miliard Kč), píše agentura AFP.

Sberbank minulý měsíc oznámila, že její čistý zisk v letošních prvních třech čtvrtletích podle ruských účetních standardů RAS meziročně stoupl o šest procent na 286 miliard rublů.

Sberbank se předloni dohodla s Österreichische Volksbanken na převzetí jeho východoevropské divize Volksbanken International, jejíž součástí byla rovněž česká Volksbank CZ. Akvizici dokončila v loňském roce a letos se Volksbank CZ přejmenovala na Sberbank CZ.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 41 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy