Saab zkrachoval. Konec. Finito. Tak to vidí Švédové

Tomáš Fránek
23. 2. 2009 9:35
Automobilka - vyhlášená svými kvalitními auty - roky prodělává
Foto: Saab

Stockholm - Automobilka Saab požádala o ochranu před věřiteli. A soud už do firmy správce poslal. Jde o vůbec první firmu z oboru, která o takový krok v době hospodářské recese požádala.

A švédské média už záchraně firmy nevěří. Konzervativní Svenska Dagbladet přinesl titulek: „Saab zkrachoval. Konec. Finito." Bulvární Expressen už jen konstatoval: „Saab nikdo nechce. Ani GM, ani švédský lid, ani vláda. Umělým dýcháním jeho zaměstnancům nikdo nepomůže."

Saab, švédské rodinné stříbro, patří od roku 1989 společnosti General Motors a podle časopisu The Economist byla tahle koupě pro Američany finanční katastrofou. V roce 2007 prodala firma jen 125 tisíc aut, loni pak 94 tisíc aut.

Nikdy se ziskem

Saab stál GM kolem pěti miliard dolarů a nikdy nebyl ziskový. Firma zaměstnává asi 4000 lidí, dalších dvacet pět tisíc je na firmě závislých u dodavatelských firem.

"Prozkoumali jsme a budeme dále zkoumat všechny dostupné možnosti pro financování či prodej Saabu a bylo rozhodnuto, že oficiální reorganizace bude nejlepší cestou k vytvoření skutečně nezávislého tělesa připraveného pro investice," řekl podle agentury Reuters v pátek šéf společnosti Jan-Ake Jonsson.

Firma uvedla, že prostředky na restrukturalizaci firmy se pokusí získat jak z veřejného sektoru, tak ze soukromých zdrojů. Švédská vláda ale už odmítla snahy GM o získání pomoci pro Saab s tím, že jde o nereálný plán.

Premiér Fredrik Reinfeldt razantně pomoc odmítl: „Vláda se na tomto procesu nebude podílet, dokud nebude jasné, kdo Saab převezme jako vlastník." Podle něj je přitom zcela vyloučeno, že by stát firmu převzal nebo do ní vstoupil.

Podle deníku Handelsblatt je jednou z možností záchrany automobilky fúze s německou firmou Opel, která také patří do koncernu GM.

Ta tento týden požádala americkou vládu o další pomoc v hodnotě 16,6 miliardy dolarů. Firma přitom již dříve obdržela vládní úvěry v hodnotě 13,4 miliardy dolarů.

GM vládě rovněž předložila restrukturalizační plán, jenž zahrnuje zrušení 49 000 pracovních míst, z toho 26 000 mimo Spojené státy.

 

 

Právě se děje

před 7 minutami

V Praze se srazil osobní vlak s rychlíkem. Několik vagonů je vykolejených. Stalo se to v místě, kde byl omezen provoz kvůli srážce vlaku s člověkem

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy