Saab zkrachoval. Konec. Finito. Tak to vidí Švédové

Tomáš Fránek
23. 2. 2009 9:35
Automobilka - vyhlášená svými kvalitními auty - roky prodělává
Foto: Saab

Stockholm - Automobilka Saab požádala o ochranu před věřiteli. A soud už do firmy správce poslal. Jde o vůbec první firmu z oboru, která o takový krok v době hospodářské recese požádala.

A švédské média už záchraně firmy nevěří. Konzervativní Svenska Dagbladet přinesl titulek: „Saab zkrachoval. Konec. Finito." Bulvární Expressen už jen konstatoval: „Saab nikdo nechce. Ani GM, ani švédský lid, ani vláda. Umělým dýcháním jeho zaměstnancům nikdo nepomůže."

Saab, švédské rodinné stříbro, patří od roku 1989 společnosti General Motors a podle časopisu The Economist byla tahle koupě pro Američany finanční katastrofou. V roce 2007 prodala firma jen 125 tisíc aut, loni pak 94 tisíc aut.

Nikdy se ziskem

Saab stál GM kolem pěti miliard dolarů a nikdy nebyl ziskový. Firma zaměstnává asi 4000 lidí, dalších dvacet pět tisíc je na firmě závislých u dodavatelských firem.

"Prozkoumali jsme a budeme dále zkoumat všechny dostupné možnosti pro financování či prodej Saabu a bylo rozhodnuto, že oficiální reorganizace bude nejlepší cestou k vytvoření skutečně nezávislého tělesa připraveného pro investice," řekl podle agentury Reuters v pátek šéf společnosti Jan-Ake Jonsson.

Firma uvedla, že prostředky na restrukturalizaci firmy se pokusí získat jak z veřejného sektoru, tak ze soukromých zdrojů. Švédská vláda ale už odmítla snahy GM o získání pomoci pro Saab s tím, že jde o nereálný plán.

Premiér Fredrik Reinfeldt razantně pomoc odmítl: „Vláda se na tomto procesu nebude podílet, dokud nebude jasné, kdo Saab převezme jako vlastník." Podle něj je přitom zcela vyloučeno, že by stát firmu převzal nebo do ní vstoupil.

Podle deníku Handelsblatt je jednou z možností záchrany automobilky fúze s německou firmou Opel, která také patří do koncernu GM.

Ta tento týden požádala americkou vládu o další pomoc v hodnotě 16,6 miliardy dolarů. Firma přitom již dříve obdržela vládní úvěry v hodnotě 13,4 miliardy dolarů.

GM vládě rovněž předložila restrukturalizační plán, jenž zahrnuje zrušení 49 000 pracovních míst, z toho 26 000 mimo Spojené státy.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy