Růst německé ekonomiky se zrychlil

ČTK, eko
15. 11. 2005 9:14
Berlín - Tempo růstu německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí zrychlilo.

Tempo růstu německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí letošního roku zrychlilo ve srovnání s předchozími třemi měsíci na 0,6 procenta z 0,2 procenta ve druhém kvartálu. Za vyšším růstem stály hlavně silný vývoz a investice. Oznámil to v dnešní předběžné zprávě německý statistický úřad.

V meziročním srovnání hrubý domácí produkt vzrostl o 1,3 procenta. Výsledky jsou příznivější než odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali, že v mezičtvrtletním srovnání HDP vzroste o 0,5 procenta a meziročně o 1,2 procenta.

Statistický úřad dodal, že k expanzi HDP přispěl hlavně vysoký vývoz. Zvýšily se také investice, které podpořily ekonomiku hlavně ve srovnání s předchozím kvartálem.

Ve druhém čtvrtletí ekonomika podle revidovaných údajů stoupla o 0,2 procenta. V prvních třech měsících roku růst činil 0,6 procenta. Detailní údaje o vývoji hrubého domácího produktu úřad zveřejnění 22. listopadu, napsala agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy