Rusové přestali pít pivo a Carlsbergu klesl zisk

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
21. 2. 2011 9:52
Poptávka po dánském pivu je ale v západní Evropě i v Asii
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kodaň - O třetinu se v posledním čtvrtletí loňského roku propadl provozní zisk dánskému pivovaru Carlsberg.

Provozní zisk činil 1,1 miliardy dánských korun (asi 3,6 miliardy Kč), což je zhruba o čtvrt miliardy dánských korun méně než očekávali analytici.

Důvod je jednoduchý. Stalo se tak kvůli růstu spotřebních daní v Rusku, kde pivovar prodává značnou část své produkce. Na ruském trhu má Carlsberg téměř čtyřicetiprocentní podíl.

V západní Evropě je již situace dobrá

Kromě Ruska se pivovaru zhoršily prodeje i v dalších zemích východní Evropy. Naopak provozní zisky se podařilo zvýšit v severní i západní Evropě a v Asii.

Management je optimistický a věří, že firma v letošním  znovu dosáhne růstu. Konkrétně růst zisku před úroky a daní (EBIT) by měl být do deseti procent. Čistý zisk bez vlivu jednorázových položek by se mohl zvýšit o více než 20 procent.

Carlsberg vyrábí pivo známých značek jako je Carlsberg, Tuborg, San Miguel či Kronenbourg, v portfoliu firmy je ale dalších zhruba 300 značek.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy