Rusko: Pět evropských zemí nás žádá o naléhavou půjčku

ČTK ČTK
1. 10. 2012 10:10
Z pětice jsou konkrétní údaje jen o Kypru. Ostatní státy nechce ruský ministr prozradit
Foto: Thinkstock

Moskva - Rusko obdrželo žádosti už pěti evropských zemí o naléhavou finanční pomoc.

Podle pondělní zprávy moskevského listu Nězavisimaja gazeta s touto "senzační" zprávou přišel koncem minulého týdne ruský ministr financí Anton Siluanov.

Z pětice jsou konkrétní údaje jen o Kypru, který má zájem o ruskou půjčku ve výši pěti miliard eur. Ostatní státy nechce ruský ministr prozradit.

Podle ruského listu v úvahu připadají Řecko, Irsko a Island, ale i východoevropské státy. "Neřeknu, kdo to je. Je to ale několik zemí, tedy pět států, které se na nás obrátily. Jejich návrhy posuzujeme... Nejsou to velké země," řekl novinářům Siluanov.

Kyperská žádost není žádným tajemstvím, koncem loňského roku už tato země od Moskvy dostala pětiletou půjčku 2,5 miliardy eur s úrokem 4,5 procenta.

Přestože ratingové agentury Standard & Poor´s a Moody´s označily Kypr za stát s plnou platební neschopností, je Moskva ochotna poskytnout Nikósii další kredit. Návratnost je přitom podle ruského listu mlhavá.

Otřes na Kypru by se dotkl ruské elity

Motivem půjčky může být podle ruského listu fakt, že kyperské banky spravují účty ruské finanční aristokracie. Jakýkoli finanční otřes na Kypru by se tudíž dotkl ruské elity.

Půjčit Islandu Moskva zvažovala už na podzim roku 2009, kdy islandská vláda žádala půjčku ve výši čtyř miliard eur, píše Nězavisimaja gazeta.

Když ale Island dostal půjčku od skandinávských zemí a Mezinárodního měnového fondu, výše půjčky požadované v Rusku se snížila na půl miliardy dolarů.

Mezi další potenciální zájemce o ruské peníze zařadil list některé východoevropské země, například Maďarsko a Bulharsko, případně Lotyšsko nebo Litvu.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Löw se rozloučí s německou reprezentací už po Euru

Trenér Joachim Löw po letním mistrovství Evropy skončí u německé fotbalové reprezentace, s kterou v roce 2014 získal titul na světovém šampionátu. O jeho chystaném odchodu dnes informoval německý svaz, s kterým měl jednašedesátiletý kouč smlouvu až do mistrovství světa v Kataru v příštím roce. Požádal však o její předčasné ukončení.

"Rozhodl jsem se k tomuto kroku zcela uváženě, plný pýchy a ohromné vděčnosti, zároveň mám ale pořád obrovskou motivaci před nadcházejícím Eurem," uvedl Löw v prohlášení.

Další zprávy