Rusko je bez alkoholu

ČTK, eko
16. 1. 2006 9:59
Moskva - Ruské závody vyrábějící alkohol nepracují a obyvatelé země pijí nelegálně pálenou vodku.

Takové jsou první výsledky novely zákona o státní regulaci výroby alkoholu. Novela totiž od 1. ledna ukládá na lahve lepit speciální kolky, stát je však nedokázal dodat včas.

"Stojíme, protože nemáme co lepit na lahve," řekl například ruské verzi časopisu Newsweek Igor Žurabljov, šéf odbytu moskevského závodu na šumivé víno Kornet. Stojí také moskevský závod Krystall, kde se vyrábí polovina ruského tvrdého alkoholu, který se legálně dostává do obchodů. Podobné problémy mají nyní i dovozci alkoholu, především z Ukrajiny. Představitelé firem v ruském tisku hovoří o milionových ztrátách, které jim stát svým liknavým přístupem způsobil.

Kolky se speciálním čárovým kódem má do továren dodávat ruská Federální daňová služba. Má je v zásobě, s jejich tiskem prý začala už na konci prosince. Nemá prý ale k dispozici pokyn z ministerstva financí, jakým způsobem je do závodů expedovat, napsal deník Vedomosti s tím, že na ministerstvu se ani nedokázali shodnout, kdo je za celou věc odpovědný.

Moskva: Zákaz prodeje silnějšího alkoholu

Zmatky s prodejem alkoholu v Rusku ale nekončí u chybějících kolků. Například moskevská radnice od 1. ledna zakázala v noci prodávat alkohol silnější než 15 procent ve všech obchodech kromě těch, které získají speciální povolení. Obchody s nočním provozem ale pracují stejně jako dřív. Nikdo jim totiž nebyl schopen vysvětlit, jak takové povolení vypadá a kde o něj přesně požádat. Například představitelé velké sítě supermarketů Perekrestok se o zákazu prodávat tvrdý alkohol v noci dozvěděli až z novin a zatím prý nedokázali zjistit žádné podrobnosti.

V Moskvě se také nyní nesmí prodávat alkohol blíž než 100 metrů od "míst, kde se shromažďuje velký počet lidí," tedy nádraží, tržnic, stadionů a podobně. Pro Moskvany, známé svým kladným vztahem ke konzumaci alkoholických nápojů, by přísné dodržování tohoto nařízení bylo tvrdou ranou.

A to na tom není Moskva nejhůře. V Nižním Novgorodě na východ od Moskvy dokonce zákaz rozšířili na 500 metrů od míst, kde se shromažďují lidé. A ve Velikém Novgorodě na západ od Moskvy zakázali prodej alkoholu v noci nejen v obchodech, ale i v restauracích, hernách a barech.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy