reklama
 
 

Rumunsko prodá podíl v plynárenském podniku Romgaz

19. 9. 2013 15:38
Investoři budou moct na burze koupit 15 procent akcií společnosti.

Bukurešť - Rumunská vláda hodlá počátkem listopadu prodat na burze menšinový podíl v plynárenské společnosti Romgaz. Ve čtvrtek to oznámil vedoucí odboru pro privatizaci energetiky na ministerstvu hospodářství Gabriel Dumitrescu.

Prodej podílu Romgaz je součástí privatizačních plánů, ke kterým se Bukurešť zavázala v rámci nové úvěrové dohody s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Premiér Viktor Ponta v minulých dnech sdělil, že vláda plánuje prodat formou primární veřejné nabídky (IPO) 15 procent akcií Romgazu. V něm ministerstvo hospodářství drží 85,1 procenta a zbytek vlastní státní investiční fond Fondul Proprietatea.

"Akcie Romgazu na burzu neuvádíme kvůli potřebě nového kapitálu, ale v zájmu transparentnosti," řekl Dumitrescu. Dodal, že příští rok vláda prodá na burze akcie elektrárenských společností Oltenia, Hidroelectrica a Electrica.

Pokračování privatizace energetických podniků je jednou z podmínek, kterou si měnový fond určil pro uzavření dohody o záložním úvěru v hodnotě čtyř miliard eur (přes 100 miliard Kč). Obě strany se už na půjčce dohodly a na podzim by ji mělo schválit vedení MMF.

Rumunsko už letos prodalo další část akcií provozovatele plynovodů Transgaz. Nyní pracuje na primární nabídce desetiny akcií společnosti pro jadernou energetiku Nuclearelectrica.

autor: ČTK | 19. 9. 2013 15:38

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama