Ropa poteče hlavně do Indie a Číny

čtk, eko
18. 11. 2005 7:02
Calgary / Praha - Poptávka po ropě se bude v budoucnu dál zvyšovat, navzdory snaze vyspělých zemí vyvíjet alternativní zdroje energie.
Čerpadlo ropného vrtu
Čerpadlo ropného vrtu | Foto: Aktuálně.cz

Poptávka bude přicházet hlavně z mladých trhů jako je Indie a Čína, tedy ze zemí, které zažívají silný hospodářský růst.

V současné době se v celém světě spotřebovává asi 84 milionů barelů ropy denně a podle expertů poptávka do 25 let překročí 120 milionů barelů denně. Nové vrty ale bývají v méně přístupných oblastech a náklady na pevninskou těžbu se tak zřejmě budou stále zvyšovat.

"Z tohoto hlediska je zřejmě bezpečnější těžba z živičného písku," řekl šéf komunikace kanadské ropné společnosti Suncor Energy Brad Bellows. Suncor je jednou z nejvýznamnějších firem, která se specializuje na tento způsob těžby. Bellows připouští, že s rozvojem nových technologií se může začít tempo růstu poptávky po ropě v budoucnu snižovat. Žádný z alternativních zdrojů však podle něj zatím nemá takový potenciál, aby v dohledné době ropu a zemní plyn zcela nahradil.

Náklady na jeden barel ropy, která se získává z živičného písku, se pohybují od 20 do 30 dolarů. Když se tedy cena ropy na trhu ještě před čtyřmi až pěti lety pohybovala kolem 20 dolarů, tento způsob těžby nebyl rentabilní. Dnes ovšem cena ropy činí 60 dolarů a příliš neklesá.

"Těžba z živičného písku už ale není na poklesu ceny závislá o nic více než těžba z obyčejných vrtů. Vyprodukovat jeden barel ropy Suncor přijde asi na 18 dolarů, a to včetně všech nákladů. To je zcela srovnatelné s jinými způsoby těžby v Severní Americe. Při těžbě z živičného písku jsou náklady na rozvoj polí prakticky nulové," upozorňuje Bellows.

V nevýhodě by naopak do budoucna mohly být firmy, které těží ropu z klasických vrtů. V celosvětovém průměru totiž činí náklady na rozvoj polí asi 11 dolarů na barel, na vytěžení ropy z vrtu je nutné přičíst dalších dva až 10 dolarů. Náklady na průzkum se ale zvyšují, protože nová ropa je v místech, která jsou většinou hůře přístupná.

V Kanadě působí řada firem, které těží ropu z živičných písků, ale hlavní skupiny jsou jen tři: Suncor, Syncrude a Albian Sands. Denně se v Kanadě těží asi 2,7 milionu barelů ropy, z toho asi 1,1 milionu barelů připadá na těžbu z živičného písku. Suncor z tohoto objemu těží asi čtvrtinu.

"Do budoucna chceme těžbu zvýšit ze současných zhruba 260.000 barelů denně na zhruba 350.000 barelů, a to už do roku 2008. Do roku 2012 bychom chtěli těžit až 550.000 barelů ropy denně," řekl Bellows. S dalším zvýšením těžby Suncor počítá i po roce 2010, na toto období ale ještě nemá stanoven přesný plán.

 

Právě se děje

Další zprávy