Roberto Cavalli prodává módní značku. Za půl miliardy eur

ČTK ČTK
17. 4. 2014 19:24
Prodej bude znamenat konec více než čtyřicetileté nezávislosti módní značky proslulé hlavně zvířecími potisky a hedvábnými šaty s květinovými vzory. Kupcem majoritního podílu je společnost Permira.
Módní návrhář Roberto Cavalli.
Módní návrhář Roberto Cavalli. | Foto: Reuters

Londýn - Italský módní návrhář Roberto Cavalli je v pokročilé fázi jednání o prodeji majoritního podílu v módní společnosti, která nese jeho jméno, investiční firmě Permira. Bankéři ohodnocují firmu na 450 milionů eur (12,4 miliardy korun).

Prodej bude znamenat konec více než čtyřicetileté nezávislosti značky proslulé hlavně zvířecími potisky a hedvábnými šaty s květinovými vzory. Cavalli se tak stane další italskou rodinnou firmou, která se obrátí o pomoc k investorům. V únoru značka Versace prodala podíl 20 procent americké investiční firmě Blackstone za 210 milionů eur.

Dohoda by měla být podle jednoho ze zdrojů dokončena v příštích týdnech. Třiasedmdesátiletý Cavalli, kterého lze jen zřídka vidět bez velkých slunečních brýlí a doutníku, by si měl nechat ve firmě podíl mezi 20 a 40 procenty. Mluvčí Cavalli zprávu označil jako spekulaci a Permira se k ní odmítla vyjádřit.

Permira není v módní branži nováčkem. Mimo jiné má kontrolní podíl v německém módním domě Hugo Boss a letos si zajistila kontrolní podíl v britské obuvní značce Dr. Martens. V roce 2012 prodala katarské královské rodině módní značku Valentino.

Zisk před zdaněním, odpisy a úroky (EBITDA) firmy Cavalli loni činil 25 milionů eur. Kromě oblečení vyrábí firma také parfémy a pronikla i do výroby nábytku či provozování kaváren a restaurací.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Šestnáct lidí a dvě firmy čelí obžalobě kvůli daňovým únikům za čtvrt miliardy

Obžalobu na 16 lidí a dvě firmy podal v pátek olomoucký krajský státní zástupce kvůli daňovým únikům za 250 milionů korun. Uvedla to na svém webu Česká televize. V kauze figuruje opavská společnost FAU, která obchodovala s minerálními oleji a jako důsledek činnosti státních úřadů skončila v konkurzu. Případem se bude zabývat olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě.

"Dnešního dne byla podána obžaloba pro daňové úniky ve výši čtvrt miliardy korun. Obžalováno bylo 16 fyzických a dvě právnické osoby," uvedl Studený. Obžalovaní jsou jako organizovaná skupina. Upřesnil, že se obžaloba týká obchodů FAU s.r.o.

Trestní stíhání policie zahájila v roce 2018. Nynější obžalované tehdy obvinila z toho, že v roce 2013 uměle vytvořili řetězec firem, aby se vyhnuli zaplacení DPH z obchodu s pohonnými hmotami.

FAU je v konkurzu. Státní úřady na ni v roce 2016 vydaly zajišťovací příkazy za stovky milionů korun s odůvodněním, že se zapojila do karuselového podvodu. NSS ale v roce 2019 dospěl k závěru, že celníci neměli pro tak velký zákrok dost silný důvod. Společnost následně uspěla s několika žalobami proti rozhodnutí a postupům finanční správy a celníků.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy