Řecko si další miliardy zaslouží, zjistila inspekce

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
5. 8. 2010 14:10
Kontrola MMF, EU a Evropské centrální banky skončila pro Řecko dobře.
Řecko škrtá ze všech sil, aby si pomoc fondu a Unie zasloužilo. Ilustrační foto.
Řecko škrtá ze všech sil, aby si pomoc fondu a Unie zasloužilo. Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Athény - Inspekce skončila, peníze budou, oznámili ve čtvrtek v hlavním řeckém městě zástupci Mezinárodního měnového fondu, Evropské centrální banky a Evropské unie.

Ti zkoumali, zda Řecko plní podmínky záchranného úvěru. S požehnáním inspektorů teď bude moci země čerpat dalších 9 miliard eur, řecká vláda doufá, že finance obdrží do poloviny září. Dvacet miliard už získalo v květnu.

Pokud bude země dál plnit podmínky svých zachránců, připutuje na její účet za tři roky 110 miliard eur. Kontrola ale Athény čeká každého čtvrt roku. Stejně jako další úkoly na cestě ke změně hospodaření.

Řecko musí předložit plán liberalizace energetiky

Z dřívějška má Řecko za úkol snížit svůj rozpočtový deficit o 5,5 procentního bodu na 8,1 procento HDP. Už v prvním pololetí se zemi podařilo stlačit schodek téměř na polovinu, především díky drastickým škrtům ve výdajích. Příliš mnoho financí však i nadále polykají především místní samosprávy a nemocnice.

Zástupci Evropské komise požadují po Athénách do září strategický posudek bankovního sektoru a do konce roku plán liberalizace energetiky.

Měnový fond a Unie předpovídají řecké ekonomice pro letošek pokles o 4 procenta, příští rok pokles o 2,5 procenta. Po zvýšení DPH došlo také ke zvýšení inflace nad průměr eurozóny a MMF tak její odhad pro letošek zvýší z původních 1,9 procent na 4,75 procenta.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy