Řecko opět táhne trhy do hlubin. Poker nevychází

Karel Toman
8. 4. 2010 18:00
Mezinárodní plán, který měl předejít bankrotu Řecka, k němu nakonec může přispět
Poslední úpravy trofeje pro vítěze Ligy mistrů před tiskovou konferencí v Aténách, dějišti finále.
Poslední úpravy trofeje pro vítěze Ligy mistrů před tiskovou konferencí v Aténách, dějišti finále. | Foto: Reuters

* Evropské akcie padly nejvíc za posledních šest neděl * Řecké banky jsou pod tlakem velkých klientů, chtějí zpět své peníze

Atény - Snahy Řecka ukočírovat dluh se komplikují. Paradoxně za to může záchranný plán, který tomu měl předejít a na kterém se v březnu dohodla eurozóna a Mezinárodní měnový fond.

Jeho nejasnost možná sama přispěje k jeho spuštění tím, že dožene Řecko k bankrotu.

Neuklidnil totiž bohaté Řeky, kteří z řeckých bank dál vybírají peníze takovým tempem (10 miliard euro, tedy 4,5 % všech peněz v řeckých bankách za dva měsíce), že čtyři největší řecké banky byly včera nuceny požádat vládu o finanční pomoc 17 miliard euro.

Evropské akcie zaznamenaly dnes v obavách z finanční situace Řecka nejhlubší pokles za šest týdnů.

Investorům hraje čas do karet

Mezinárodní plán ale také neuspokojil ani hlavní osoby, které teď Řecko potřebuje - investory pro své dluhopisy. Těm se zdá příliš vágní a proto nevěrohodný. Desetileté dluhopisy se tak v úterý prodávaly za úrok jen pět tisícin pod sedmi procenty, což je dosavadní řecký rekord. Rekordně ale poskočily i krátké dvouleté dluhopisy.

"Je to pokerová hra," pojmenoval tlak finančních trhů na eurozónu, aby vyložila své karty, jeden investor pro list The Financial Times.

Eurozóna však odpověděla s příznačnou nejednotností. Zatímco některé země jsou ochotny Řecku půjčit svůj podíl domluvené pomoci za výrazně nižší než tržní ceny, odpůrce plánu Německo, které má přispět více než čtvrtinou všech peněz, chce Řecku půjčit za ceny tržní.

Evropský kočkopes

"Právě výše úroku je jednou ze slabin dohodnutého 'kočkopsa' pomoci Řecku," glosoval spor ekonom Michal Brožka z ekonomického výzkumu Raiffeisenbank.

Buď jak buď, mračna nad Řeckem se tento týden pořádně zatáhla. "Za těchto podmínek se Řecko dlouho samo financovat nemůže a spuštění záchranného mechanismu je pravděpodobně na spadnutí," shrnul věc ekonom ČSOB Jan Bureš.

"Řecko se přibližuje argentinskému scénáři státního bankrotu," doplnil ho kolega Jan Čermák. "Jestliže ještě na počátku tohoto roku se zdálo, že default (bankrot, pozn. red.) řeckého státu je otázka několika let, při pohledu na vývoj stále stoupajících výnosů řeckých státních dluhopisů nezbývá než konstatovat, že od této hrozby nás dělí spíše několik čtvrtletí," uzavřel ekonom ČSOB Čermák.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy