Ratingové agentury posílají Maďarsko mezi spekulanty

Ekonomika Ekonomika
23. 12. 2010 15:10
K ratingové agentuře Moody's Investors Service, zasadila ránu i Fitch
Maďarský premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: Ondřej Besperát

Budapešť - Ekonomické problémy Maďarska pokračují. Mezinárodní ratingová agentura Fitch během čtvrtka snížila jeho hlavní úvěrová hodnocení o jednu příčku a negativní zůstává i další výhled. Znamená to, že agentura počítá s dalším zhoršením.

Stalo se to jen pár hodin před hlasováním maďarského parlamentu o státním rozpočtu na příští rok. Ten díky výrazné vládní většině strany Fidesz bez potíží prošel.

Fitch své rozhodnutí odůvodnila tím, že maďarské reformy k zlepšení hospodářství nepřispívají. Ratingová agentura kritizuje zejména demontáž penzijní reformy z 90. let a absenci střednědobé fiskální strategie.

Rating dlouhodobých devizových závazků spadl na BBB- z dosavadního stupně BBB. Rating dluhů v domácí měně se změnil obdobně na BBB z BBB+. 

"Snížení maďarských ratingů odráží hmatatelné zhoršení základní střednědobé rozpočtové pozice při relativně vysokých úrovních veřejného a zahraničního státního dluhu a devizovém dluhu domácích bank, což vystavuje zemi zranitelnosti vůči negativním šokům," uvedl podle ČTK analytik Fitch Ed Parker. 

Ratingy ovlivňují investory, protože odstupňovávají pravděpodobnost splacení závazků hodnoceným subjektem. Kurz forintu klesl po sdělení Fitch o 0,7 procenta

Konkurenční agentury snižovali rating Maďarska již na počátku prosince. Již tehdy Moody's Investors Service oznámil, že mu klesá devizový rating o dvě příčky na Baa3, což odpovídá aktualizovanému hodnocení Fitch.

Moody´s svůj dopředu ohlašovaný krok zdůvodnila kontroverzní vládní fiskální strategií, která vyvolává obavy z dlouhodobého vývoje veřejných financí.

Maďarsko se tak dostalo v obou případech k hranici spekulativních stupňů.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy