První bance hrozí rozpad. Dexia se chystá na záchranu

Ekonomika Ekonomika
5. 10. 2011 15:40
Banka podle analytiků potřebuje dodatečný kapitál 5 miliard eur, řešením může být rozdělení na dvě části
Foto: Reuters

Paříž/Lucemburk  - Vedení francouzsko-belgické bankovní společnosti Dexia slíbilo v noci vyčistit výrazně zhoršenou bilanci banky a vlády Francie a Belgie vyjádřily připravenost zasáhnout na její podporu.

Dexia je v Evropě zřejmě nejvíce ohrožena řeckou dluhovou krizí a podle agentury AFP se může stát její první obětí. Akcie banky v úterý prudce zrychlily propad a jejich kurz se ocitl na rekordním minimu.

"Obě vlády (Francie i Belgie) situaci sledují a v případě potřeby zasáhnou," řekl belgický ministr financí Didier Reynders po pondělním zasedání ministrů financí eurozóny v Lucemburku o postoji Belgie a Francie. Jak zachránit banku před kolapsem, bude na svém úterním zasedání řešit i belgický kabinet.

Banka je nyní zatížena klesajícími tržními aktivy včetně státních dluhopisů. V úvěrech v Řecku má banka 4,8 miliardy eur (119 miliard Kč), z toho 3,8 miliardy eur v těžce znehodnocených státních dluhopisech. 

"Podle lidí, kteří jsou se situací v bance obeznámení, Dexia své zdravé části prodá, aby měla jak zaplatit dluhy" uvádí deník Financial Times. Jednalo by se například o investiční společnost Dexia Asset Management nebo turecný finanční ústav DenizBank.

Nezdravá část banky by poté přešla pod kontrolu státu. Zbylá aktiva by měla být pravděpodobně začleněná do jiných větších společností, jako je například francouzská banka Caisse des Dépôts et Consignations.

Ve středu na stejné téma přinesla zprávu agentura Bloomberg, které tuto možnost potvrdily dva zdroje. Belgická aktiva banky by podle neoficiálního plánu měla převzít belgická vláda, francouzské aktivity pak státem kontrolované La Banque Postale a zmiňované Caisse des Dépôts et Consignations.

Banka již přijala pomoc 6,4 miliardy eur

Již na začátku finanční krize v roce 2008 banka získala od Francie, Belgie, Lucemburska a klíčových akcionářů 6,4 miliardy eur poté a byla nucena k úsporám a odprodejům aktivit včetně slovenské pobočky, kterou koupila Penta Investments.

Analytici odhadují, že Dexia by potřebovala ke splnění nových globálních pravidel kapitálové přiměřenosti dodatečný kapitál ve výši pěti miliard eur. To je ale podle analytiků bank Morgan Stanley i případ dalších evropských bank jako Deutsche Bank, UniCredit nebo Société Générale.

Ratingová agentura Moody´s v pondělí upozornila, že Dexii hrozí snížení jejího úvěrového ratingu na A3. Akcie banky se v pondělí propadly o 10,2 procenta.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy