Proti teroristům nasadí Turín vojáky

Adam Junek
1. 2. 2006 0:01
Turín (od zvláštního zpravodaje) - Vstup zakázán, hlásí nápis na otevřených veřejích obřích vrat. Ta vedou ke stadionu, kde budou za pár dní probíhat olympijské závody rychlobruslařů.
Olympijská auta budou mít v Turíně na silnicích přednost.
Olympijská auta budou mít v Turíně na silnicích přednost. | Foto: Adam Junek

A právě jen oni a organizátoři jimi smějí projíždět. Oficiálně.

Ale ani běžný kolemjdoucí nemá problém rozevřenou branou proklouznout dovnitř. Přirozenou bariéru k průchodu ke stadionu mu tvoří jen rozbředlý sníh, kvůli němuž se už po pár metrech každý odvážlivec promáčí.

Auta by měla k zastavení přimět v dálce zamlžená budka s ostrahou. Silnice a okolí stadionu jsou stále staveništěm, kde se dělníci na poslední chvíli snaží upravit, co se dá.

Jak běžkyně dostihla výtržníky

Přitom se turínští pořadatelé netají tím, že se obávají teroristických útoků či akcí antiglobalistů. Ostatně minulý týden několik z nich vytrhlo olympijskou pochodeň směřující do Turína italské sportovkyni Eleonoře Berlandové. Vybrali si ale špatně, ostraha sice nezasáhla dost promptně, ale Berlandová neměla problém "útočníky" dostihnout - je totiž běžkyní.

Celkově se rozhodla pořádající země vyčlenit na zajištění bezpečnosti dvou a půl tisíce sportovců, několika tisícovek novinářů a více než milionu očekávaných návštěvníků asi 110 milionů dolarů. "Jsou v tom započítány i náklady na stravu, ubytování a přesčasy," uvedl italský ministr vnitra Giuseppe Pisanu. Zároveň připustil, že tato částka nemusí být konečná.

Na silnicích v okolí Turína jsou již vyznačené speciální pruhy pro olympijskou dopravu. Ale zdaleka ne všude.
Na silnicích v okolí Turína jsou již vyznačené speciální pruhy pro olympijskou dopravu. Ale zdaleka ne všude. | Foto: Adam Junek

Cena za pocit bezpečí

Rekord v ceně za bezpečí drží poslední letní olympiáda v Aténách - milardu eur. Dražší než Turín byla bezpečnost i v Salt Lake City, které zimní hry hostilo nedlouho po útocích na New York. Tehdy kontroly a strážci vyšli na více než 300 milionů dolarů. Ochrana Atlanty v roce 1996 přitom přišla na "pouhých" 98 milionů dolarů.

Pisanu ale upozornil, že se teroristický útok během her spíše nečeká. "Horší by to mohlo být před volbami na počátku dubna," dodal. Nedávné útoky v Madridu se totiž odehrály také těsně před volbami. Nicméně Itálie nepatří kvůli své účasti v Iráku mezi "oblíbence" teroristických organizací.

Hlídat sportoviště či olympijské vesničky a zajišťovat bezpečnost po celou dobu her má zhruba patnáct tisíc vojáků, policistů a pracovníků bezpečnostních agentur. Spojené státy k tomu vysílají do severní Itálie na pět set svých vládních agentů, zvlášť na zahajovací ceremoniál, jehož se zúčastní i první dáma USA Laura Bushová. Do Atén jich ale směřovalo více než dvakrát tolik.#reklama

Seznam zločinců

Každý z návštěvníků bude muset projít prohlídkou na jednom z bezmála tisícovky detektorů kovů a pomocí speciálních fotoaparátů bude jeho obličej porovnáván se seznamem mezinárodně hledaných zločinců. Uvedlo to tiskové oddělení organizačního výboru TOROC.

Vše může zkomplikovat také dopravní situace. Silnice v Turíně sice dostaly jako "vánoční dárek" opravené povrchy, nicméně jen na několika z nich jsou vyhrazené olympijské pruhy. Ty se dostaly na největší komunikace a také například do okolí olympijské vesnice v Lingottu. V centru města však znak pěti propojených kruhů na silnicích chybí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy