Propad německých automobilek je "horší než kdy dřív"

Ekonomika Ekonomika
3. 12. 2008 15:31
Špatné prodeje u sousedů mohou mít dopady i na českou ekonomiku
Stávky zaměstnanců firmy Volkswagen sice ustaly, plán propustit 20 tisíc lidí, především v Německu, stále trvá. Firma přesto vykázala zisk 2,75 miliardy eur.
Stávky zaměstnanců firmy Volkswagen sice ustaly, plán propustit 20 tisíc lidí, především v Německu, stále trvá. Firma přesto vykázala zisk 2,75 miliardy eur. | Foto: Reuters

Berlín - V Německu se příští rok prodá nejméně nových aut od sjednocení východu a západu v roce 1990. Uvádí to tamní asociace automobilového průmyslu.

Organizace podle BBC zároveň varuje, že před největšími německými automobilkami - Volkswagenem, Daimlerem a Porsche - stojí nutnost omezení výroby. Ta ale bude mít dopad i na jejich zaměstnance. Výrobci aut přitom patří k největším zaměstnavatelům v Německu: na automobilový průmysl je tu přímo či nepřímo navázána až pětina všech pracovních míst.

Odhady přitom uvádí, že prodej příští rok dále poklesne. A to až na 2,9 milionu oproti 3,1 milionu, které by se měly prodat do konce letošního roku.

Nepříznivými výhledy se ani jedna z firem netají. Porsche například minulý týden oddálilo plánované převzetí Volkswagenu, údajně kvůli klesajícímu prodeji. Firma totiž podle vlastních slov zaznamenala zcela zásadní propad v globální poptávce.

Očekáváme omezení poptávky

Pro Českou republiku je Německo v oblasti automobilového průmyslu největším obchodním partnerem. Problémy u sousedů tedy mohou mít dost podstatný dopad i v našich končinách. "Pokud jde o dodavatele, omezení poptávky z Německa se dá očekávat," podotkl Vladimír Starosta, prezident Sdružení autodopravců ČESMAD Bohemia.

Vlna zpomalení v prodeji aut se ostatně pomalu dostává i do Čech. Podle poslední statistiky Sdružení dovozců automobilů v listopadu sice mírně, o necelá dvě procenta, stoupl počet registrací u osobních vozů, množství nových aut určených pro podnikání ale kleslo o celou třetinu.

Evropa pomáhá svým automobilkám

Prodej aut se v poslední době prudce snížil všude v Evropě. Některé země proto přistupují k podpoře svého automobilového průmyslu. O pomoci pro Saab a Volvo uvažuje švédská vláda, Portugalsko dnes ohlásilo, že nalije až 200 milionů eur do zdejších poboček Volkswagenu nebo Peugeotu-Citroenu.

Italský Fiat dnes také varoval, že by mu zisk mohl v příštím roce mohl klesnout až o 65 procent, Asociace evropských výrobců automobilů minulý měsíc zveřejnila čísla, podle nichž se poptávka v říjnu meziročně popadla o téměř 15 procent.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy