Propad německých automobilek je "horší než kdy dřív"

Ekonomika Ekonomika
3. 12. 2008 15:31
Špatné prodeje u sousedů mohou mít dopady i na českou ekonomiku
Stávky zaměstnanců firmy Volkswagen sice ustaly, plán propustit 20 tisíc lidí, především v Německu, stále trvá. Firma přesto vykázala zisk 2,75 miliardy eur.
Stávky zaměstnanců firmy Volkswagen sice ustaly, plán propustit 20 tisíc lidí, především v Německu, stále trvá. Firma přesto vykázala zisk 2,75 miliardy eur. | Foto: Reuters

Berlín - V Německu se příští rok prodá nejméně nových aut od sjednocení východu a západu v roce 1990. Uvádí to tamní asociace automobilového průmyslu.

Organizace podle BBC zároveň varuje, že před největšími německými automobilkami - Volkswagenem, Daimlerem a Porsche - stojí nutnost omezení výroby. Ta ale bude mít dopad i na jejich zaměstnance. Výrobci aut přitom patří k největším zaměstnavatelům v Německu: na automobilový průmysl je tu přímo či nepřímo navázána až pětina všech pracovních míst.

Odhady přitom uvádí, že prodej příští rok dále poklesne. A to až na 2,9 milionu oproti 3,1 milionu, které by se měly prodat do konce letošního roku.

Nepříznivými výhledy se ani jedna z firem netají. Porsche například minulý týden oddálilo plánované převzetí Volkswagenu, údajně kvůli klesajícímu prodeji. Firma totiž podle vlastních slov zaznamenala zcela zásadní propad v globální poptávce.

Očekáváme omezení poptávky

Pro Českou republiku je Německo v oblasti automobilového průmyslu největším obchodním partnerem. Problémy u sousedů tedy mohou mít dost podstatný dopad i v našich končinách. "Pokud jde o dodavatele, omezení poptávky z Německa se dá očekávat," podotkl Vladimír Starosta, prezident Sdružení autodopravců ČESMAD Bohemia.

Vlna zpomalení v prodeji aut se ostatně pomalu dostává i do Čech. Podle poslední statistiky Sdružení dovozců automobilů v listopadu sice mírně, o necelá dvě procenta, stoupl počet registrací u osobních vozů, množství nových aut určených pro podnikání ale kleslo o celou třetinu.

Evropa pomáhá svým automobilkám

Prodej aut se v poslední době prudce snížil všude v Evropě. Některé země proto přistupují k podpoře svého automobilového průmyslu. O pomoci pro Saab a Volvo uvažuje švédská vláda, Portugalsko dnes ohlásilo, že nalije až 200 milionů eur do zdejších poboček Volkswagenu nebo Peugeotu-Citroenu.

Italský Fiat dnes také varoval, že by mu zisk mohl v příštím roce mohl klesnout až o 65 procent, Asociace evropských výrobců automobilů minulý měsíc zveřejnila čísla, podle nichž se poptávka v říjnu meziročně popadla o téměř 15 procent.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 44 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy