Prokurátor viní aerolinky z vraždy. Za havárii Concordu

Redakce EKO
12. 3. 2008 13:00
Continental Airlines údajně mohou za neštěstí z roku 2000
Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Osm let po havárii supermoderního Concordu žádá francouzský prokurátor Bernard Farret o soudní prošetření případu. Americké aerolinky Continental Airlines a čtyři muži čelí obvinění z vraždy.

Přesně 25. července 2000 stroj francouzského dopravce havaroval nedaleko Paříže. Na místě zahynulo 113 osob: 109 osob na palubě a čtyři po dopadu letadla nedaleko letiště Charlese de Gaulla.

Příčinou havárie byl podle francouzských vyšetřovatelů odlomený kus z letadla Continental Airlines ležící na ranveji.

Jiskra od zničené pneumatiky moderního Concordu odstartovala požár, kterému už nemohl pilot Concordu zabránit.

Mezi obviněnými jsou mechanik amerických aerolinek John Taylor a muž odpovědný za celkový stav letadla Stanley Ford.

Žalobě se možná nevyhnou ani dva francouzští úředníci Henri Perrier ze společnosti EADS a Claude Frantzen z kontrolního úřadu.

Rozhodnutí soudu, zda je obvinění oprávněné, by mělo padnout v následujících dnech.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Interpol varuje před falešnými vakcínami, na koronaviru budou chtít vydělat i zločinci

Organizovaný zločin se bude snažit napojit na distribuci vakcín proti koronaviru, varovala nyní své členské státy mezinárodní policejní organizace Interpol. Široká veřejnost bude podle Interpolu v ohrožení kvůli falešných internetovým stránkám, ale zejména kvůli falešným vakcínám, které by mohly ohrozit zdraví nebo i lidské životy, píše se v tiskové zprávě.

"Zatímco vlády připravují rozjezd očkování, kriminální organizace plánují infiltraci nebo narušení dodavatelských řetězců," uvedl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.

S rušením restrikcí na cestování poroste význam testů na koronavirus a Interpol varuje, že spolu s tím se rozroste i výroba a distribuce neschválených a falešných testovacích sad. Jednotka Interpolu zaměřená na kyberkriminalitu už upozornila, že ze 3000 webů, které nabízejí potencionálně nebezpečná léčiva a zdravotní potřeby, přibližně 1700 skrývá také kybernetickou hrozbu, nejčastěji spamy a phishingové útoky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy