Před 40 lety začala éra moderních PC. Díky procesoru

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
14. 11. 2011 9:30
První mikroprocesor zvládal pouhých 60 000 instrukcí za sekundu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Intel

Washington - Právě před 40 lety se začal prodávat čtyřbitový mikroprocesor s označením 4004. Firma Intel ho uvedla na trh 15. listopadu 1971.

Podle odborníků tím fakticky začala éra současné čtvrté generace počítačů. Tento první mikroprocesor zvládal pouhých 60 000 instrukcí za sekundu, zatímco dnes existují mikroprocesory se schopností provést několik miliard instrukcí za sekundu.

U zrodu Intelu stála dvojice pracovníků společnosti Fairchild Semiconductor - Robert Noyce a Gordon Moore. Oba vědci disponovali praktickými znalostmi z oboru polovodičů a chutí pustit se do vlastního podnikání. S pomocí finančníka Arthura Rocka se jim podařilo získat potřebný kapitál, a tak se 18. července 1968 v kalifornském Mountain View zrodila nová firma.

Zpočátku stačily jen na kalkulačky

Intel nejprve produkoval počítačové paměti typu RAM, ale na počátku sedmdesátých let se firma rozhodla vyrábět mikroprocesory.

Čtyř a osmibitové procesory se zpočátku používaly zejména v kalkulačkách, zanedlouho ale už svým výkonem stačily i na jednoduchý počítač.

Cestu k pozici procesorové jedničky nastoupil Intel v roce 1981, když si mikroprocesor s označením Intel 8088 pro svůj nově vyvíjený počítač vybrala společnost IBM. A první Pentia, která se stala prakticky synonymem pro slovo procesor, se na trhu objevila v roce 1993.

 

Právě se děje

Další zprávy