Praha patří do tuctu nejbohatších regionů v EU

hjp
12. 2. 2008 16:30
Ostatní české regiony nedosahují ani 75 pct. průměru
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Obyvatelům hlavního města se nedaří vůbec špatně. Praha je totiž dvanáctým nejbohatším regionem v celé Evropské unii. Alespoň to ukazují výsledky nové statistiky Eurostatu.

HDP na obyvatele v české metropoli převyšuje průměr v celé Evropě o 60 procentních bodů, což město řadí jako nejbohatší region v rámci členských států, které vstoupily do EU v roce 2004 nebo 2007.

Tradičně nejbohatším regionem vůbec je již několik let Londýn a jeho okolí, kde je HDP na obyvatele v přepočtu asi třikrát vyšší než unijní průměr.

Vůbec nejchudší je naopak rumusnký Nord-Est, který nedosáhl ani na čtvrtinu průměru států unie.

Praha je v Česku výjimkou

Hlavní město je v České republice poněkud nadstandarním místem k životu.

Ostatní české regiony totiž nedosahují ani 75 procent průměru unie. Jsou tak řazeny mezi "rozvojové" a mají nárok na financování z evropských fondů.

Po Praze je nejbohatší Středočeský kraj, který se pohybuje kolem 70 procent unijního průměru. Třetí příčku obsadil region Jihozápad, do nějž spadají Jihočeský a Plzeňský kraj.

Nejchudší v celé České republice je naopak Střední Morava, kde HDP na obyvatele činí jen 59,8 procenta celoevropského průměru.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy