Potvrzeno: Další rána pro banky, Moody's snížila rating

ČTK Karel Toman, ČTK
22. 6. 2012 9:00
Agentura Moody's Investors Service snížila rating patnácti předních světových bank
Logo ratingové agentury Moody's na budově, kde sídlí, v New Yorku.
Logo ratingové agentury Moody's na budově, kde sídlí, v New Yorku. | Foto: Reuters

New York - Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service v noci na dnešek snížila rating patnácti předních světových bank o jeden až tři stupně.

Krok, který finanční kruhy očekávaly, je součástí celkové revize výkonnosti velkých finančních institucí. Banky jsou podle agentury vystaveny vnějšímu tlaku a riziku ztrát ze svých aktivit na nestabilních kapitálových trzích.

Moody's například snížila rating americkým bankám JPMorgan Chase, Bank of America, Goldman Sachs, Citigroup a Morgan Stanley, švýcarské Credit Suisse, německé Deutsche Bank nebo britské HSBC. Credit Suisse zhoršila agentura rating o tři stupně, deseti bankám o dva stupně a zbývajícím o jeden.

Bankám hrozí obrovské riziko vysokých ztrát kvůli jejich aktivitám na kapitálových trzích, komentoval důvody zhoršení ratingu výkonný ředitel pro bankovní odvětví Greg Bauer.

)

Velké banky jsou všechny předními hráči na akciových trzích a trzích s obligacemi, které jsou v současnosti mimořádně nestabilní. Nicméně Bauer poznamenal, že některé z těchto bank, včetně JPMorgan Chase a HSBC, mají investice i ve stabilnějších aktivitách, které působí jako tlumiče šoků v době krize.

Tři kategorie

Agentura nehodnotí banky stejně. Rozdělila je do tří kategorií. Nejlépe se umístily JPMorgan, HSBC a Royal Bank of Canada. Tyto banky mají podle Moody's stabilní podnikání, které je schopné vyrovnat jejich ztráty na trzích. Třeba JPMorgan má silnou základnu spotřebitelských vkladů, poskytuje půjčky a kreditní karty a má i aktivity v oblasti správy majetku.

Těmto bankám se také podařilo omezit jejich napojení na rizikový dluh evropských zemí. I když byl jejich rating snížen, stále zůstává nejvyšší ze všech 15 bank.

Druhá skupina zahrnuje Goldman Sachs Group, Deutsche Bank a Credit Suisse. Tyto banky podle Moody's velmi spoléhají na své aktivity na trhu, některým z nich se ale daří řídit rizika efektivně.

Třetí skupinu tvoří nejslabší banky, mezi nimi Bank of America, Citigroup, Morgan Stanley a Royal Bank of Scotland. Tyto banky buď měly problémy v oblasti řízení rizik, nebo mají historii vysoké nestability. Některé z nich sice uskutečnily změny obchodní strategie, transformace však ještě neskončila, a její úspěšnost tak nebyla ještě plně ověřena.

Zkoumání od února

Moody's oznámila, že začala přezkoumávat rating 17 předních světových bank s operacemi na světových kapitálových trzích v únoru. Jako důvod uvedla, že těmto bankám hrozí nižší ziskovost a horší výhled růstu kvůli obtížným podmínkám na trhu, zvýšené regulaci a dalším faktorům.

Mezi bankami s horším ratingem jsou také Barclays, BNP Paribas, Crédit Agricole, Société Générale a UBS. Moody's v rámci skupiny zkoumala rovněž banky Nomura a Macquarie, jejich ratingy však snížil již dříve, napsaly agentury AP a Reuters.

Snížení ratingu obvykle znamená, že instituce budou muset platit více za svůj dluh. Čím horší rating, tím je investice rizikovější a investoři požadují vyšší úroky.

Počátkem června agentura snížila rating celkem šesti bank z Německa a tří z Rakouska. Rating Erste Group Bank, která v tuzemsku vlastní Českou spořitelnu, klesl hned o dva stupně na známku A3.

Paradox: trhy reagovaly růstem

Trhy ale se snížením známek počítaly přinejmenším od poloviny února, kdy Moody's oznámila, že bude revidovat hodnocení 17 bank. Když byly včera výsledky oznámeny, byly hlavně u amerických bank nakonec lepší, než se trhy obávaly, a žádný nebyl horší, než Moody's předpovídala.

Místo obvyklého propadu tak trhy reagovaly s úlevou a akcie bank po snížení ratingu rostly.

Švýcarská UBS měla být například podle předpovědi snížena o tři stupně a klesla o dva, největší evropská banka HSBC měla klesnout o dva stupně a pohoršila si jen o jeden, stejně jako Royal Bank of Scotland nebo Lloyds.

"Všechny banky ovlivněné dnešním krokem mají významnou expozici vůči výkyvům a riziko obrovských ztrát spjatých s kapitálově tržními aktivitami," prohlásila Moody's ve svém stanovisku.

Jenže právě s tím většina bank nesouhlasí.

RBS: Moody's známkuje naši minulost

Například Royal Bank of Scotland se ohradila, že "nesouhlasí se změnou ratingu od Moody's, které se podle banky ohlíží zpět a nedoceňuje adekvátně podstatná zlepšení, kterých banka dosáhla ve své účetní rozvaze, kapitálu a profilu rizik."

RBS odhadla, že kvůli snížení o jeden stupeň, které považuje za zbytečné, teď bude muset doplnit kapitál o dalších devět miliard liber.

Podobně na tom budou i ostatní banky postižené snížením ratingu, který tak podle mnohých přišel v nejméně vhodnou dobu globálního zpomalení.

„Jde o omezení kapitálu, o omezení byznysu, takže od nás, kteří se snažíme dostat víc peněz do ekonomiky, to moc vítáno není," řekl BBC bývalý šéf banky Citigroup Peter Hahn, dnes lektor na londýnské Business School.

 

Právě se děje

před 32 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy