Pomsta za panely. Čína hrozí, že Evropě zdaní víno

ČTK ČTK, Jana Černá
5. 6. 2013 14:41
EU zvýšila clo na dovoz čínských solárních panelů, Čína chystá protiopatření
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Chystané antidumpingové clo EU na dovoz levných čínských solárních panelů, které se má vybírat od čtvrtka, vyvolalo v Číně bouřlivou reakci.

Poté, co eurokomisař pro obchod Karl De Gucht oznámil v úterý jeho zavedení, čínská strana pohrozila podobným zákonem vztahujícím se na evropská vína.

S odvoláním na čínské ministerstvo obchodu o tom ve středu informovala agentura Reuters. Ministerstvo přitom odkazuje na místní vinaře, kteří po něm toto opatření údajně žádají již dlouho.

Čínský návrh již ve středu dopoledne kritizovala Francie. Záležitost chce konzultovat s Evropskou komisí.

Čína "doufá v řešení"

Počáteční výše předběžného antidumpingového cla na dovoz solárních panelů má činit 11,8 procenta, v srpnu se pak může zvýšit až na 47,6 procenta.

Čína se "staví rozhodně proti" clu EU a doufá, že Evropa projeví upřímnou snahu a flexibilitu k tomu, aby obě strany mohly najít řešení prostřednictvím jednání, uvedlo ministerstvo v prohlášení na svých internetových stránkách.

Vláda už začala zkoumat možnosti antidumpingových a antidotačních opatření na vína pocházející z EU, dodalo ministerstvo.

Čínský trh se pro vinaře zejména v posledních letech stává značně lukrativním, spotřeba vína zde rychle stoupá.

Loni země importovala 430 milionů litrů vína, více než dvě třetiny přitom přišly z EU. Jen z Francie to bylo 170 milionů litrů, uvádí Reuters. Francouzské ministerstvo obchodu bylo tak první, které zvažované čínské protiopatření odsoudilo.

"Způsob, jakým bylo rozhodnutí prezentováno, nám připadá nevhodný a trestuhodný, zejména skutečnost, že tento případ není projednáván sám za sebe, ale kvůli tomu, že padlo rozhodnutí v jiné oblasti," uvedl anonymní zdroj z ministerstva pro agenturu Reuters.

Mimo jiné překotná rychlost uvedení takového nařízení by byla podle Francie v rozporu se stanovami Světové obchodní organizace (WTO).

Bude obchodní válka?

Zavedení cla by podle pozorovatelů mohlo mezi Evropskou unií a Čínou vyvolat obchodní válku. Proto ve snaze najít rychle cestu ke kompromisu vyvinuly velké státy EU nátlak na to, aby clo bylo zpočátku nízké.

Čína je největším výrobcem solárních panelů na světě. EU zemi viní, že na evropském trhu prodává tyto panely pod výrobními náklady, aby vytlačila konkurenci. Evropa je největším solárním trhem na světě.

Čínské firmy podle evropských výrobců nyní ovládají více než 80 procent evropského trhu se solárními panely, ačkoli ještě před několika lety na něm měly téměř nulový podíl.

Rozhodnutí uvalit clo představuje dosud největší zásah Bruselu proti dovozu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Opičí neštovice zatím nejsou ohrožením zdraví světového významu, řekl šéf WHO

Opičí neštovice zatím nepředstavují ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Po zasedání krizového výboru to v sobotu večer uvedl generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jde o nejvyšší stupeň varování, jaký WHO používá, a v současnosti platí pro covid-19 a dětskou obrnu.

Hodnocení WHO není definitivní a organizace je připravena ho změnit, pokud by došlo k prudkému nárůstu počtu nakažených nebo postižených zemí. Důvodem k větším obavám by byla také mutace viru nebo hromadná nákaza mezi zranitelnými skupinami.

"Jsem hluboce znepokojen šířením opičích neštovic, které byly nyní zjištěny ve více než 50 zemích v pěti regionech WHO, přičemž od začátku května bylo zaznamenáno 3000 případů. Výbor pro mimořádné situace sdílí vážné obavy z rozsahu a rychlosti současného propuknutí nákazy," uvedl v prohlášení Tedros.

První případy opičích neštovic se mimo země jejich běžného výskytu začaly objevovat v polovině května. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zatím potvrdilo přes 3300 případů této choroby ve více než 40 zemích. WHO eviduje přes 3200 případů v padesátce zemí a jedno úmrtí.Ve střední Africe, zejména v Kongu, Středoafrické republice a Kamerunu, WHO od začátku roku zaznamenala 1500 případů nemoci a zhruba 70 úmrtí, uvedl podle AFP ve čtvrtek Tedros.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že přes 80 procent případů opičích neštovic v nynější vlně epidemie připadá na Evropu, infekce se ale rozšířila také do Severní a Jižní Ameriky či Austrálie. Nemoc se objevila rovněž v Česku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy