Pomsta za panely. Čína hrozí, že Evropě zdaní víno

ČTK ČTK, Jana Černá
5. 6. 2013 14:41
EU zvýšila clo na dovoz čínských solárních panelů, Čína chystá protiopatření
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Chystané antidumpingové clo EU na dovoz levných čínských solárních panelů, které se má vybírat od čtvrtka, vyvolalo v Číně bouřlivou reakci.

Poté, co eurokomisař pro obchod Karl De Gucht oznámil v úterý jeho zavedení, čínská strana pohrozila podobným zákonem vztahujícím se na evropská vína.

S odvoláním na čínské ministerstvo obchodu o tom ve středu informovala agentura Reuters. Ministerstvo přitom odkazuje na místní vinaře, kteří po něm toto opatření údajně žádají již dlouho.

Čínský návrh již ve středu dopoledne kritizovala Francie. Záležitost chce konzultovat s Evropskou komisí.

Čína "doufá v řešení"

Počáteční výše předběžného antidumpingového cla na dovoz solárních panelů má činit 11,8 procenta, v srpnu se pak může zvýšit až na 47,6 procenta.

Čína se "staví rozhodně proti" clu EU a doufá, že Evropa projeví upřímnou snahu a flexibilitu k tomu, aby obě strany mohly najít řešení prostřednictvím jednání, uvedlo ministerstvo v prohlášení na svých internetových stránkách.

Vláda už začala zkoumat možnosti antidumpingových a antidotačních opatření na vína pocházející z EU, dodalo ministerstvo.

Čínský trh se pro vinaře zejména v posledních letech stává značně lukrativním, spotřeba vína zde rychle stoupá.

Loni země importovala 430 milionů litrů vína, více než dvě třetiny přitom přišly z EU. Jen z Francie to bylo 170 milionů litrů, uvádí Reuters. Francouzské ministerstvo obchodu bylo tak první, které zvažované čínské protiopatření odsoudilo.

"Způsob, jakým bylo rozhodnutí prezentováno, nám připadá nevhodný a trestuhodný, zejména skutečnost, že tento případ není projednáván sám za sebe, ale kvůli tomu, že padlo rozhodnutí v jiné oblasti," uvedl anonymní zdroj z ministerstva pro agenturu Reuters.

Mimo jiné překotná rychlost uvedení takového nařízení by byla podle Francie v rozporu se stanovami Světové obchodní organizace (WTO).

Bude obchodní válka?

Zavedení cla by podle pozorovatelů mohlo mezi Evropskou unií a Čínou vyvolat obchodní válku. Proto ve snaze najít rychle cestu ke kompromisu vyvinuly velké státy EU nátlak na to, aby clo bylo zpočátku nízké.

Čína je největším výrobcem solárních panelů na světě. EU zemi viní, že na evropském trhu prodává tyto panely pod výrobními náklady, aby vytlačila konkurenci. Evropa je největším solárním trhem na světě.

Čínské firmy podle evropských výrobců nyní ovládají více než 80 procent evropského trhu se solárními panely, ačkoli ještě před několika lety na něm měly téměř nulový podíl.

Rozhodnutí uvalit clo představuje dosud největší zásah Bruselu proti dovozu.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy