Polsko se blíží krizi. Padá burza a oslabuje zlotý

Ekonomika Ekonomika
27. 10. 2008 13:30
Varšavská burza v tomto roce odepsala 50 procent

Varšava - Polsko se připravuje na krizi. Padá burza, oslabuje zlotý a příští rok přijde pokles HDP, tvrdí analytici.

Dlouhou dobu se zdálo, že Polsko je vůči krizi imunní. Zatímco méně šťastní státy, třeba Maďarsko nebo Ukrajina, žádaly mezinárodní společenství o finanční pomoc, Polsko se těšilo z klesající nezaměstnanosti a rostoucí spotřeby.

Poslední předpovědi vývoje HDP na příští rok jsou ale mnohem střízlivější než doposud. Zatímco v roce 2007 hrubý domácí produkt vzrostl o 6,5 procenta, v druhém čtvrtletí tohoto roku se dostal pouze na 5,8 procenta a předpovídá se další pokles.

Stavební průmysl hlásí stále menší zájem a firmy již pomalu zastavují výstavbu. Důvodem je neochota bank poskytovat hpoteční úvěry v obavách s blížící se finanční krize, která do Polska již pomalu dorazila.

Varšavská burza během minulého týdne ztratila 12 procent. Od počátku roku pak téměř polovinu. Prudce oslabil také polský zlotý, který vůči dolarů během října ztratil 30 procent své hodnoty. Kurz vůču euru klesl za minulý týden o 10 procent.

Polský ministr hospodářství Waldemar Pawlak přesto mírní obavy veřejnosti. "Zlotý oslabuje, ale to je přirozený a v naší situaci i dobrý jev," prohlásil.

Ekonomové a opozice s tím však nesouhlasí. Společně vyzývají vládu, aby co nejdříve schválila přistoupení eura a unikla tak dramatickým výkyvům zlotého.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy