PKN Orlen hospodařil s rekordním ziskem

ČTK, eko
28. 2. 2006 9:10
Varšava - Polský petrochemický holding PKN Orlen, který je vlastníkem českého Unipetrolu,  hospodařil v loňském roce s čistým ziskem 4,67 miliardy zlotých (asi 35,1 miliardy Kč). Výsledek znamená nový rekord v historii firmy.

Proti roku 2004 je to nárůst o 86 procent.

Celkové tržby dosáhly 42,8 miliardy zlotých, a zvýšily se tak ze 30,7 miliardy zlotých, což je nárůst o 39 procent. Podnik těžil především z vysokých marží při zpracování ropy, což byl výsledek vysokých cen na trhu.

Jinak ale vypadalo čtvrté čtvrtletí. Zisk činil pouze 313,9 milionu zlotých a proti stejnému období předchozího roku se propadl o 55 procent. Na vině byly hlavně vysoké náklady a nižší finanční příjmy, takže podnik ani nesplnil odhady analytiků. Ti v anketě agentury Reuters čekali zisk 532 milionů zlotých.

Tržby ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostly o 54 procent na 12,97 miliardy zlotých. Analytici předpovídali, že firma bude vytvářet jednorázové rezervy, hlavně na restrukturalizaci aktivit v Německu.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Další zprávy