Padne-li euro, padne i celá Unie, varoval prezident EU

Veronika Skálová Veronika Skálová
16. 11. 2010 15:10
Spekulace podlamují kolena zemím, které se snaží zvládnout své obrovské dluhy
Prezident EU sice věří, že zadlužené státy svou situaci zvládnou, ale varoval, že na osudu eura závisí osud celé Unie.
Prezident EU sice věří, že zadlužené státy svou situaci zvládnou, ale varoval, že na osudu eura závisí osud celé Unie. | Foto: Reuters

Brusel - Kvůli potížím některých členských zemí s dluhy je nyní eurozóna "v krizi z přežití". Myslí si to prezident Unie Herman Van Rompuy a zároveň se obává, že pokud padne evropská měna, celá EU ji bude následovat. Informoval o tom portál BBC.

Aktuálně jsou pod drobnohledem především Irsko a Portugalsko. Objevily se totiž pochybnosti, zda dokážou zvládnout své dluhy bez podpory fondů Unie.

Van Rompuy sice konstatoval, že pevně věří v překonání těchto problémů, ale zároveň dodal: "Všichni musíme společně pracovat na přežití eurozóny. Protože pokud nepřežije eurozóna, nepřežije ani Evropská unie."

Irsko se proti spekulacím o jeho plánované žádosti o finanční pomoc z Unie ohradilo. Několikrát zdůraznilo, že veřejné finance jsou zaopatřené až do druhé půle příštího roku. Na trzích se nicméně neustále spekuluje o jeho budoucím bankrotu.

Přesto se objevují úvahy, že jak Irsko, tak Portugalsko budou do využití unijní pomoci dotlačeny. A to právě spekulacemi na trzích.

Portugalský ministr financí prohlásil, že řada investorů věří, že Portugalsko bude donuceno vyhledat finanční pomoc kvůli pochybnostem, které se na trzích šíří. Po uklidnění situace volal i španělský ministr financí.


 

Právě se děje

před 4 minutami

Macháč získal na challengeru v Nur-Sultanu druhý titul v kariéře

enista Tomáš Macháč vyhrál challenger v Nur-Sultanu a na tomto okruhu získal druhou trofej v kariéře. Dvacetiletý český talent dnes ve finále v Kazachstánu porazil Rakušana Sebastiana Ofnera po téměř dvou a půl hodinách 4:6, 6:4, 6:4 a v žebříčku ATP se poprvé posune do Top150.

Svěřenec trenéra Daniela Vacka, jenž minulý týden vypadl na prvním z dvojice turnajů v Nur-Sultanu ve čtvrtfinále, si na challengeru zahrál o titul potřetí. Premiérovou trofej získal v roce 2019 v Koblenci, v loňském finále v Bratislavě neuspěl.

Ve světovém žebříčku bylo pro Macháče dosavadním maximem aktuální 166. místo, v pondělním vydání pořadí ATP by měl figurovat na 137. příčce.

Tenisový challenger v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 156.240 dolarů):

Dvouhra - finále:

Macháč (ČR) - Ofner (Rak.) 4:6, 6:4, 6:4.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy