Padne-li euro, padne i celá Unie, varoval prezident EU

Veronika Skálová Veronika Skálová
16. 11. 2010 15:10
Spekulace podlamují kolena zemím, které se snaží zvládnout své obrovské dluhy
Prezident EU sice věří, že zadlužené státy svou situaci zvládnou, ale varoval, že na osudu eura závisí osud celé Unie.
Prezident EU sice věří, že zadlužené státy svou situaci zvládnou, ale varoval, že na osudu eura závisí osud celé Unie. | Foto: Reuters

Brusel - Kvůli potížím některých členských zemí s dluhy je nyní eurozóna "v krizi z přežití". Myslí si to prezident Unie Herman Van Rompuy a zároveň se obává, že pokud padne evropská měna, celá EU ji bude následovat. Informoval o tom portál BBC.

Aktuálně jsou pod drobnohledem především Irsko a Portugalsko. Objevily se totiž pochybnosti, zda dokážou zvládnout své dluhy bez podpory fondů Unie.

Van Rompuy sice konstatoval, že pevně věří v překonání těchto problémů, ale zároveň dodal: "Všichni musíme společně pracovat na přežití eurozóny. Protože pokud nepřežije eurozóna, nepřežije ani Evropská unie."

Irsko se proti spekulacím o jeho plánované žádosti o finanční pomoc z Unie ohradilo. Několikrát zdůraznilo, že veřejné finance jsou zaopatřené až do druhé půle příštího roku. Na trzích se nicméně neustále spekuluje o jeho budoucím bankrotu.

Přesto se objevují úvahy, že jak Irsko, tak Portugalsko budou do využití unijní pomoci dotlačeny. A to právě spekulacemi na trzích.

Portugalský ministr financí prohlásil, že řada investorů věří, že Portugalsko bude donuceno vyhledat finanční pomoc kvůli pochybnostem, které se na trzích šíří. Po uklidnění situace volal i španělský ministr financí.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy