Odkud USA vymetou recesi nejdříve? Kalifornie si počká

Ekonomika Ekonomika
26. 7. 2009 21:22
Naopak Texasu se bublina na realitním trhu vyhnula

Washington - V oblasti nemovitostí rozhodují tři nejdůležitější věci: poloha, poloha a poloha, píše s dávkou vtipu magazín Forbes. Umístění je ovšem pro oživení trhu skutečně klíčové.

Celá řada ekonomů předpovídá, že se hospodářství Spojených států vrátí k růstu v druhé polovině letošního roku. To ale nebude platit všude. Zatímco některá města čeká rychlé oživení, jiná si na něj naopak počkají celé roky.

Která americká města mají podle Forbesu nakročeno k rychlému uzdravení? Většina těch texaských - Austin, San Antonio, Dallas nebo McAllen. Bublina na realitním trhu je totiž prakticky minula.

Žebříček podle Forbesu:

Pětka měst, která mají naději na brzké ozdravení:

  • Austin, Texas, nezaměstnanost: 5,8 %
  • Fayetteville-Springdale-Rogers, Arkansas, nezaměstnanost: 5,0 %
  • Boulder, Colorado, nezaměstnanost: 5,7 %
  • Huntsville, Alabama, nezaměstnanost: 6,1 %
  • San Antonio, Texas, nezaměstnanost: 5,4 %

Pětka měst, která si na ozdravení počkají:

  • Flint, Michigan, nezaměstnanost: 14,2 %
  • Fresno, Kalifornie, nezaměstnanost: 15,5 %
  • Detroit-Warren-Livonia, Michigan nezaměstnanost: 13,6 %
  • Modesto, Kalifornie nezaměstnanost: 16,8 %
  • Salinas, Calif. nezaměstnanost: 11,7 %

To ovšem není případ měst v Kalifornii, Nevadě nebo na Floridě. Zde ceny nemovitostí vystřelily raketovou rychlostí, dostaly se mimo kontrolu a bublina byla na světě.

Fresno, Modesto, Salinas, Bakersfield a Los Angleles zaznamenaly díky kolapsu trhu s bydlením míru nezaměstnanosti přes deset procent.

Strašák jménem nezaměstnanost

I když se objeví náznaky, že nejhůře se vyvíjející realitní trhy dosáhly svého dna, bude trvat roky, než nezaměstnanosti klesne na rozumnou míru.

Konkrétně třeba u Modesta s mírou nezaměstnanosti 16,8 procenta nebo Fresna s 15,5 procenty.

Pro sestavení listu sbíral Forbes informace o hrubém domácím produktu velkoměstských oblastí od serveru Economy.com, statistiky o nezaměstnanosti od statistíckého úřadu či ceny bytů a příjmy od Mezinárodní asociace stavitelů domů.

Magazín zároveň dodává, že podle vypracované analýzy čeká rychlejší ozdravení města jako Seattle, Huntsville nebo Boulder.

Ta se totiž vyznačují rozvinutým trhem s technologiemi, kterému se povede lépe, než například stavebnictví nebo finančním centrům. "Technologická města" by tak mohla vidět oživení již v nejbližších měsících.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy