Obr Gazprom má starosti, nemá miliardy na utrácení

Ekonomika Ekonomika
26. 6. 2009 7:10
Důvodem je složitá finanční situace podniku
Tlakoměr ukazuje, jak poklesly dodávky ruského plynu do Evropy
Tlakoměr ukazuje, jak poklesly dodávky ruského plynu do Evropy | Foto: Reuters

Moskva - Ruský monopolní vývozce zemního plynu Gazprom zvažuje, že letos sníží investice o 30 procent. Důvodem je složitá finanční situace podniku. Uvedl to podle agentury AP náměstek finančního ředitele společnosti Andrej Kruglov.

Podle něj současná složitá situace volá po změně plánů. Kruglov řekl, že představenstvo podniku bude posuzovat nový rozpočet v září. Dosud je v plánu investovat letos 920 miliard rublů (29,4 miliard dolarů).

Podnik chce zachovat hlavně výdaje do velkých projektů na přepravu plynu, například plynovod Nord Stream do Německa.

Tržby z vývozu letos klesnou o 40 procent

Generální ředitel podniku Alexander Medveděv ve středu uvedl, že exportní tržby Gazpromu letos klesnou o 40 procent, přestože evropská spotřeba v posledních měsících vzrostla. Medveděv přitom odmítl obvinění, že firmu připraví o tržby strnulá cenová politika.

Gazprom je největší ruskou firmou a největším producentem zemního plynu na světě. V poslední době jeho hospodaření postihl propad cen komodit se slabší poptávkou.

Firma počátkem roku přerušila tok plynu do velké části Evropy. Rusko se nechalo slyšet, že za to odmítá mít jakoukoli zodpovědnost. Podle Gazpromu přerušení dodávek způsobila vyšší moc,  a tedy také nikdo není za přerušení zodpovědný.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy