Oběd s Buffettem stojí 620 tisíc dolarů

Dušan Klimeš
30. 6. 2006 16:30
New York - Kdo si chce pochutnat na obědě s miliardářem Warrenem Buffettem, musí sáhnout hodně hluboko do kapsy. Bude ho to stát 620 tisíc dolarů.

Skončila totiž pravidelná každoroční aukce pořádaná v elektronickém aukčním systému EBay a letošek se stal rekordním. Zmíněných 620 tisíc dolarů je totiž o 269 tisíc více, než kolik činil předchozí rekord.

Vítězem luxusního dýchánku se stal pětačtyřicetiletý Yongping Duan z Kalifornie. V aukci vystupoval pod přezdívkou "fastisslow".

Do newyorského steakhousu Smith and Wollensky si Duan může vzít až sedm svých přátel. I je totiž budou jistě zajímat zkušenosti a názory druhého nejbohatšího muže světa.

Aukce, které se zúčastnilo pouze pět zájemců, je pořádána z charitativních důvodů. Výtěžek totiž půjde nadaci Glide Foundation ze San Francisca. Glide poskytuje zdarma jídlo bezdomovcům a potřebným.

Loni jich rozdali přes 700 tisíc s tím, že hospodaří s ročním rozpočtem dvanáct milionů dolarů.

Proč zvolil právě tuto nadaci? Jeho zesnulá manželka Susan tam totiž jako dobrovolnice pracovala.

Poprvé se aukce večeře přes internet konala v roce 2003, kdy byla vydražena za 250 tisíc a 100 dolarů k tomu. V druhém roce se sice prodala za 202 tisíc, ale vítěz nakonec 48 tisíc dobrovolně přidal, aby dorovnal předešlý rok. A loni se "vybralo" 351 tisíc dolarů.

Foto: Aktuálně.cz

Chudý bohatý

Warren Buffet je se 40 miliardami dolarů druhým nejbohatším člověkem světa. Před ním je jen Bill Gates.

Své bohatství vybudoval Buffett z ničeho. Začínal v padesátých letech a často šel proti proudu. Kupoval akcie firem, které byly těsně před krachem, ale Buffett cítil, že při změně ekonomické situace se opět mohou vrátit na vrchol.

Investorský guru však v pondělní oznámil, že většinu majetku věnuje na dobročinné účely. Největší díl, pět šestin, připadne nadaci Melindy a Billa Gatesových, která je s aktivy v hodnotě 27 miliard dolarů největší charitativní organizací světa.

Jeho portfolio patří k nejhodnotnějším na světě. Drží akcie firem jako Coca-Cola, American Express nebo před rokem koupil akcie pivovarnické skupiny Anheuser-Busch.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Návrh zákona, který zakazuje jednorázové plastové příbory, talíře nebo brčka, dnes schválila vláda. Zákon má platit od července, posoudí ho parlament

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts, chce zrušit 260 pracovních míst. Důvodem jsou dopady pandemie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy