Obchodníci podváděli i na Slovensku

ČTK, eko
7. 11. 2005 15:13
Bratislava - Slovenská inspekce zjistila nedostatky při prodeji potravin.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Profimédia

Slovenská státní veterinární a potravinová správa (SVPS) zjistila v září 993 nedostatků u prvovýrobců a prodejců potravin. Porušení předpisů odhalili kontroloři u 38,7 procenta z 2560 kontrolovaných subjektů. Na místě uložili pokuty v celkové hodnotě 178.900 slovenských korun, z toho 90 procent v obchodní síti. Vyplývá to z údajů, které dnes inspekce zveřejnila na webových stránkách.

Nejvíce nedostatků našla kontrola v maloobchodních prodejnách. Nejčastějším porušením předpisů byl prodej po době spotřeby, nedostatky v dokumentaci a označení zboží. V obchodech kontrola zjistila kupříkladu nevyhovující teplotu u skladování mléčných a masových výrobků, zapáchající nebo plesnivé chladící zařízení, prodej nekvalitního ovoce a zeleniny.

U výrobců kontroloři zjistili také nevyhovující teplotu při uskladnění masa, špínu, nedostatečnou ochranu před hlodavci a hmyzem.

Kontroloři SVPS odebrali od výrobců a prodejců 2394 vzorků, z nichž téměř pět procent při podrobnější prověrce zcela neobstálo.

Od ledna do září SVPS kontrolovala celkem 22.915 společností a zjistila nedostatky v 9810 případech. Kromě pokut na místě udělili kontroloři ve správním řízení sankce v celkové výši 796.000 Sk.

Kromě uvedených kontrol se slovenští kontroloři v říjnu zaměřili na prodej masa. Ministerstvo zemědělství nařídilo kontrolu poté, co se nedostatky při prodeji masa potvrdily v Česku. Z 313 prověřených supermarketů a hypermarketů na Slovensku se nedostatky vyskytly v 45 případech. Inspektoři stáhli z prodeje desítky kilogramů prošlého masa.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy