Obama chce povolit těžbu ropy a plynu na pobřeží USA

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 3. 2010 15:35
Podle Obamy nastal čas, kdy by se měly USA energeticky osamostatnit.
Musíme těžit doma, tvrdí Obama
Musíme těžit doma, tvrdí Obama | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama dnes představí svůj plán pro využití přírodních zdrojů na východě Mexického zálivu a na pobřeží Atlantského oceánu. 

Iniciativa, jejímž cílem je zmírnit závislost Spojených států na vnějších energetických zdrojích, navrhuje zrušit zákaz těžby ropy a zemního plynu v těchto oblastech. Podle Obamy by měly být naopak povoleny další zkušební vrty.

Americký prezident se podle prohlášení Bílého domu, které cituje server CNN, domnívá, že k tomu, aby se Amerika vydala směrem k energetické nezávislosti, vede jediná cesta - vytvoření komplexní strategie využití různorodých domácích zdrojů a její důsledné naplňování. 

"Prezident dnes představí dodatečná opatření, která nastartují domácí energetickou produkci a podpoří inovaci v oblasti využití čistých zdrojů," píše se doslova v prohlášení kanceláře amerického prezidenta.

Podle serveru The Wall Street Journal má Bílý dům i jakýsi trest pro státy, které dlouhodobě vystupují proti pobřežní těžbě. Těm chce údajně Obama další rozvoj těžební činnosti zakázat. Zároveň chce současný prezident na rozdíl od svého předchůdce George Bushe, zakázat těžbu na Aljašce, kde by měl být naopak podporován rozvoj rybolovu. 

Podle serveru MSNBC americké ministerstvo vnitra Obamu vyslyší a povolí těžbu v padesátimílovém pásmu na pobřeží státu Virginie. Na východním pobřeží by pak měly vzniknout pokusné vrty. Pokud Kongres Spojených států schválí zrušení zákazu, mělo by se těžit také v 125 mílovém pásmu na pobřeží Floridy. 

Republikáni po využití domácích zdrojů volají dlouhodobě, takže lze předpokládat, že Obamovu iniciativu podpoří, naopak z tábora environmentalistů lze předpokládat silné protesty.

Volnější pravidla pro těžbu ve Spojených státech jsou součástí širšího plánu Obamovy administrativy na dosažení energetické nezávislosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy