Obama: Bojujeme s historickou krizí, ale zvítězíme

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
25. 3. 2009 7:15
Prezident Spojených států vyzval Američany k trpělivosti
Foto: Reuters

Washington - Procházíme historicky největší krizí, ale dostaneme se z ní.

Takový vzkaz slyšeli Američané od prezidenta Baracka Obamy, který v noci promluvil na tiskové konferenci, kterou přenášela i televize.

Podle prezidenta již jsou vidět známky ekonomického zlepšení. A mohou za to krizová opatření, tvrdí muž, , který se vlády nad Spojenými státy ujal před dvěma měsíci.

"Dostaneme se z této recese. Zabere to nějaký čas, musíme být trpěliví," apeloval na Američany.

"Naše strategie je nastavena tak, aby zaútočila na krizi na všech frontách. Musíme vytvářet pracovní místa, přimět banky k půjčování peněz a zaměřit se na dlouhodobý růst. Jsme na začátku, ale už vidíme první pozitivní výsledky," dodal.

Politici dosud do hroutící se ekonomiky nasypali stovky miliard dolarů. Chtěli tak zachránit hroutící se bankovní sektor, ale i automobilový průmysl.

NE globální měně

Prezident zároveň odmítl návrhy Ruska a Číny na vytvoření nové globální měny. "Co se týče důvěry v americkou ekonomiku nebo dolar, zdůraznil bych, že dolar je momentálně mimořádně silný," řekl Obama.

Investoři podle něj považují americkou ekonomiku za nejsilnější na světě a politický systém za nejstabilnější. "Nemyslím si, že by globální měna byla potřebná."

Nejdůležitější nyní je, aby se vlády vyvarovaly protekcionismu, tvrdí šéf Bílého domu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy