Obama: Bojujeme s historickou krizí, ale zvítězíme

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
25. 3. 2009 7:15
Prezident Spojených států vyzval Američany k trpělivosti
Foto: Reuters

Washington - Procházíme historicky největší krizí, ale dostaneme se z ní.

Takový vzkaz slyšeli Američané od prezidenta Baracka Obamy, který v noci promluvil na tiskové konferenci, kterou přenášela i televize.

Podle prezidenta již jsou vidět známky ekonomického zlepšení. A mohou za to krizová opatření, tvrdí muž, , který se vlády nad Spojenými státy ujal před dvěma měsíci.

"Dostaneme se z této recese. Zabere to nějaký čas, musíme být trpěliví," apeloval na Američany.

"Naše strategie je nastavena tak, aby zaútočila na krizi na všech frontách. Musíme vytvářet pracovní místa, přimět banky k půjčování peněz a zaměřit se na dlouhodobý růst. Jsme na začátku, ale už vidíme první pozitivní výsledky," dodal.

Politici dosud do hroutící se ekonomiky nasypali stovky miliard dolarů. Chtěli tak zachránit hroutící se bankovní sektor, ale i automobilový průmysl.

NE globální měně

Prezident zároveň odmítl návrhy Ruska a Číny na vytvoření nové globální měny. "Co se týče důvěry v americkou ekonomiku nebo dolar, zdůraznil bych, že dolar je momentálně mimořádně silný," řekl Obama.

Investoři podle něj považují americkou ekonomiku za nejsilnější na světě a politický systém za nejstabilnější. "Nemyslím si, že by globální měna byla potřebná."

Nejdůležitější nyní je, aby se vlády vyvarovaly protekcionismu, tvrdí šéf Bílého domu.

 

Právě se děje

před 11 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy