Nové země EU zpomalí,utkají se s inflací

ČTK
25. 1. 2007 11:31
Varšava - Světová banka dnes varovala nové členy Unie, aby si pečlivě pohlídali inflaci. Budou s ní muset vést tvrdý boj.

V desítce nováčků ale "vyčnívá" Česko a Polsko.

"V České republice a Polsku sice zůstává inflace pod kontrolou, jiné země s ní však zápasí," uvedla banka.

Podle ní letos, zejména v Česku a Maďarsku, ovlivní inflaci dopady zvýšení regulovaných cen nebo daní.

Naopak proti zdražování bude působit nedávný prudký pokles cen ropy, uvedl ekonom banky pro region Thomas Laursen.

Strašáci: veřejné finance

I přes zvýšené inflační tlaky zůstaly podle Laursena veřejné finance v nových zemích EU loni uvolněné a expanzivní politika v této oblasti bude letos pokračovat.

"Deficity veřejných financí se ve většině zemí regionu zvýšily i přes silný ekonomický růst a vysoké daňové příjmy, což přispívá k
obavám z přehřátí," uvádí zpráva.

Mezi zeměmi, které se rozhodly deficit snižovat, bude podle banky letos vynikat Maďarsko, které loni přijalo razantní plán úspor. Omezit schodky chtějí i Polsko a Slovensko. Vyhlídky na zásadnější reformy však nejsou povzbudivé, konstatovala banka.

Foto: Aktuálně.cz

"Od října předloňského roku se v regionu uskutečnilo šest voleb, ty však celkově neposílily převážně slabé koaliční vlády. S výjimkou Maďarska zůstávají vyhlídky na výraznější pokrok politicky obtížných reforem iluzorní," uvedla banka.

Rozmanitý export

Nízké deficity běžného účtu platební bilance udržely podle zprávy jen Česká republika, Polsko a Slovinsko. Jinde se blíží deseti procentům HDP nebo tuto úroveň překračují.

Banka se také zabývá otázkou prudkého růstu úvěrů v regionu. Podle ní sice tento trend zatím neohrožuje zdraví bankovních systémů, musí se však pozorně sledovat, protože vede k makroekonomickým nerovnováhám a ke vzniku "bublin" nafouknutých cen aktiv, tedy realit nebo cenných papírů. Týká se to zejména pobaltských zemí a do jisté míry Rumunska a Bulharska.

Banka dosud vydávala zprávu o nových zemích EU každé čtvrtletí od roku 2004. Letos poprvé zpráva zahrnuje Rumunsko a Bulharsko, které do Unie vstoupily v lednu. Od nynějška bude banka vydávat tuto zprávu třikrát ročně, uvedla agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy