Nokia propouští. Zavře celou továrnu v Rumunsku

ČTK ČTK
29. 9. 2011 10:36
Nokia stále ještě neuvedla na trh telefon se software od Microsoftu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Nokia

Helsinky - Pokračující pokles tržeb i zisku vedl šéfy Nokie k rozhodnutí o propouštění. Finská firma byla dokonce nucena oznámit, že zavře celou svou továrnu v Rumunsku. Kvůli tomu přijde v této zemi o práci 2200 lidí.

Dalších přibližně 1300 míst chce společnost zrušit v divizi Location & Commerce, která se zabývá například mapami pro mobilní telefony.

Rozhodnutí přichází poté, co firma v únoru oznámila, že u svých chytrých telefonů přejde na software americké společnosti Microsoft. Její první přístroj s tímto softwarem však stále čeká na uvedení na trh.

Mezi výrobci chytrých mobilů už není č.1 

Cena akcií společnosti Nokia od února klesla zhruba o polovinu kvůli obavám, že firma před zahájením prodeje nových telefonů přijde o tak velkou část tržního podílu, že ji nebude moci nikdy získat zpět. Společnost již v březnu představila plán na snížení nákladů zahrnující propuštění 4000 zaměstnanců.

Nokia se ve druhém čtvrtletí propadla do ztráty 368 milionů eur (zhruba devět miliard Kč) ve srovnání se ziskem 227 milionů eur před rokem. Navíc přišla o vedoucí pozici v oblasti chytrých telefonů. Připravila ji o ni americká společnost Apple, která vyrábí populární telefony iPhone.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát politička SPD Bärbel Basová

Předsedkyní německého Spolkového sněmu se má stát 53letá politička sociální demokracie (SPD) Bärbel Basová. Vyplývá to z informací, které má k dispozici agentura DPA. Ustavující schůze Spolkového sněmu v novém složení, které určily volby 26. září, bude v úterý.

Basovou do vysoké ústavní funkce navrhne vedení parlamentní frakce SPD. Basová je poslankyní od roku 2009 a v současnosti je místopředsedkyní parlamentní frakce SPD. V čele Spolkového sněmu by vystřídala Wolfganga Schäubleho z Křesťanskodemokratické strany (CDU), která si po volební porážce na předsednické křeslo nemůže činit nárok.

Úřad šéfa Spolkového sněmu je protokolárně druhý nejvyšší ve Spolkové republice Německo, hned po spolkovém prezidentovi. Tradičně náleží nejsilnější frakci v parlamentní komoře. SPD zvítězila ve volbách do Spolkového sněmu díky zisku 25,7 procenta hlasů. V minulých dnech často zaznívaly požadavky, aby v čele sněmu stanula žena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy