Nissan má rekordní zisk a míří do Ruska

ČTK
25. 4. 2006 9:56
Tokio - Druhá největší japonská automobilka Nissan Motor zvýšila celoroční provozní zisk o 1,2 procenta na rekordních 871,84 miliardy jenů (174 miliard Kč).

V samotném čtvrtém finančním čtvrtletí však provozní zisk klesl o 3,4 procenta kvůli absenci nových modelů pro americký trh. Firma dnes rovněž potvrdila, že postaví montážní továrnu v Rusku.

Závod nedaleko Petrohradu by měl zahájit provoz v roce 2009 a zaměstnat zhruba 750 lidí. Automobilka hodlá do továrny s roční kapacitou až 50.000 vozů investovat 200 milionů dolarů (4,6 miliardy Kč).

Celoroční provozní zisk společnosti mírně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu Reuters Estimates odhadovali v průměru na 876 miliard jenů. Čistý zisk ve finančním roce končícím v březnu stoupl o 1,1 procenta na 518 miliard jenů.

Firma, kterou ze 44 procent vlastní francouzská automobilka Renault, předpokládá, že v současném finančním roce její provozní zisk stoupne o 0,9 procenta na 880 miliard jenů. Analytici přitom předpověděli výraznější nárůst na 906,5 miliardy jenů, napsala agentura Reuters.

Společnost rovněž očekává, že její celosvětový prodej se zvýší na 3,73 milionu vozů z 3,57 milionu v uplynulém finančním roce. Prodej v Severní Americe by měl dosáhnout 1,1 milionu vozů, v Evropě 561.000 vozů a v Japonsku 846.000 vozů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy