Nissan má rekordní zisk a míří do Ruska

ČTK
25. 4. 2006 9:56
Tokio - Druhá největší japonská automobilka Nissan Motor zvýšila celoroční provozní zisk o 1,2 procenta na rekordních 871,84 miliardy jenů (174 miliard Kč).

V samotném čtvrtém finančním čtvrtletí však provozní zisk klesl o 3,4 procenta kvůli absenci nových modelů pro americký trh. Firma dnes rovněž potvrdila, že postaví montážní továrnu v Rusku.

Závod nedaleko Petrohradu by měl zahájit provoz v roce 2009 a zaměstnat zhruba 750 lidí. Automobilka hodlá do továrny s roční kapacitou až 50.000 vozů investovat 200 milionů dolarů (4,6 miliardy Kč).

Celoroční provozní zisk společnosti mírně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu Reuters Estimates odhadovali v průměru na 876 miliard jenů. Čistý zisk ve finančním roce končícím v březnu stoupl o 1,1 procenta na 518 miliard jenů.

Firma, kterou ze 44 procent vlastní francouzská automobilka Renault, předpokládá, že v současném finančním roce její provozní zisk stoupne o 0,9 procenta na 880 miliard jenů. Analytici přitom předpověděli výraznější nárůst na 906,5 miliardy jenů, napsala agentura Reuters.

Společnost rovněž očekává, že její celosvětový prodej se zvýší na 3,73 milionu vozů z 3,57 milionu v uplynulém finančním roce. Prodej v Severní Americe by měl dosáhnout 1,1 milionu vozů, v Evropě 561.000 vozů a v Japonsku 846.000 vozů.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy