Nezaměstnaných v USA je nejvíc od roku 1983

Ekonomika Ekonomika
6. 3. 2009 15:01
Lidí bez práce přibývá už 14 měsíců
Foto: Reuters

Washington - Míra nezaměstnanosti v USA v únoru vzrostla na 8,1 z 7,6 procenta a firmy zrušily dalších 651 tisíc pracovních míst. Uvedlo to dnes americké ministerstvo práce. Nezaměstnanost je teď ve státech nejvyšší od prosince 1983.

Úbytek pracovních míst je podle ekonoma společnost Atlantik FT Petra Sklenáře v souladu s očekáváním trhu.

"Ovšem vzhledem k výrazné revizi předchozích výsledků je vyznění dat spíše negativní. Zaměstnanost výrazně poklesla ve službách. Naopak statistiky zaměstnanosti zlepšovala pouze vláda a ze služeb školství a zdravotnictví," doplňuje Sklenář.

Americká ekonomika ztrácí pracovní místa již 14 měsíců v řadě. Přitom za poslední tři měsíce propady kumulativně dosáhly již dvou milionů míst.

"Zpráva je negativní a ukazuje na pokračující hlubokou recesi americké ekonomiky i v prvním čtvrtletí letošního roku," dodává Sklenář.

Dolar po výsledcích prohloubil své denní ztráty o dalších půl procento na 1,272 USD/EUR. Akciové trhy přešly výsledky bez reakce, americké indexy otevřely růstem o více než půlprocento jako korekce předchozích ztrát.

 

Právě se děje

před 22 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy