Nezaměstnaných je v Řecku nejvíc za 6 let,číslo poroste

Ekonomika Ekonomika
13. 5. 2010 13:07
Nezaměstnanost v Řecku stoupla za jediný měsíc o 0,8 procenta. A bude hůř.
Řekové o úsporná opatření nestojí.
Řekové o úsporná opatření nestojí. | Foto: Reuters

Athény - Šestiletého maxima dosáhla v únoru míra nezaměstnanosti v Řecku. Informoval o tom dnes tamější statistický úřad. Míra nezaměstnanosti je nyní 1ě,1 procenta, přičemž o měsíc dřív byla na úrovni 11,3 procenta. O rok dřív 9,1 procenta.

Bez práce tak bylo na konci února v Řecku více než 605 tisíc lidí. To je nejvíce od roku 2004. Jak informovala ČTK, tento rychlý nárůst bude v souvislosti s neustálým propadem ekonomiky bezpochyby dál pokračovat.

Do propasti dluhové krize spadlo Řecko na konci loňského roku, letos požádalo o pomoc partnerské země eurozóny i Mezinárodní měnový fond.

Ještě více lidí bez práce má Španělsko 

Ten předpokládá, že hrubý domácí produkt krachující země bude v důsledku mezinárodní pomoci a souvisejících úsporných opatření klesat o 4 procenta.

Jen za první čtvrtletí klesl HDP Řecka o 0,8 procenta, v porovnání s předchozím rokem o 2,3 procenta.

Navzdory finančním potížím není Řecko evropským rekordmanem v míře nezaměstnanosti. Tím je i nadále Španělsko, kde je bez práce přibližně 20 procent lidí. Celá eurozóna má průměr 10 procent.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Další zprávy