Nezaměstnanost v USA stoupá, experti to nečekali

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
3. 12. 2010 16:53
Soukromý sektor vytvořil jen 50 tisíc míst, v říjnu to bylo 160 tisíc.
Boj s rostoucí nezaměstnaností je zatím v USA. Ilustrační foto
Boj s rostoucí nezaměstnaností je zatím v USA. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - Na nejvyšší úroveň od dubna vystoupala nezaměstnanost ve Spojených státech v listopadu. Dosáhla 9,8 procenta po říjnových 9,6 procenta. Údaje oznámilo ministerstvo práce.

Analytici oslovení agenturou Reuters přitom čekali, že míra nezaměstnanosti se v listopadu nezmění. Ekonomika navíc v uplynulém měsíci vytvořila pouze 39 tisíc nových míst, zatímco experti počítali s nárůstem 140 tisíc míst.

Hranici devíti procent překročila míra nezaměstnanosti před devatenácti měsíci, tato doba je nejdelší v historii. Právě vysoká nezaměstnanost ale snižuje spotřebitelské výdaje, které tvoří asi 70 procent celkové ekonomické aktivity.

"Stále vidíme obtížné prostředí na trhu práce. Zaměstnanost v soukromém sektoru se zvyšuje, ale velmi pomalu. Firmy se stále zdráhají přijímat zaměstnance. Mezitím vstupuje na trh práce více lidí hledajících zaměstnání. Takže míra nezaměstnanosti jde nahoru místo dolů," uvedl analytik Gary Thayer ze společnosti Wells Fargo Advisors.

V soukromém sektoru vzniklo v listopadu pouze 50 tisíc pracovních míst, zatímco v předchozím měsíci to bylo160 tisíc míst. Ve veřejném sektoru ale 11 tisíc pracovních míst zaniklo.

"Po oznámení statistiky ohledně nezaměstnanosti poklesnul futures na americký akciový index o 10 bodů. Americká centrální banka FED přistoupila k dalšímu kolu kvantitativního uvolňování, aby snížily úroky z úvěrů a zabránily možnému poklesu cenové hladiny," konstatoval analytik burzovní společnosti Fio Robin Koklar.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy