Nestlé představilo presovač na čaj

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 5. 2010 17:44
První propresovaný čaj ochutnají Francouzi
Zda budou milovníci čaje ochotní pít nápoj připravený strojem, zatím nikdo neví
Zda budou milovníci čaje ochotní pít nápoj připravený strojem, zatím nikdo neví | Foto: Aktuálně.cz

Paříž - Švýcarský potravinový gigant Nestlé, který je známý především svými čokoládovými výrobky a rozpustnou kávu Nescafé, se pokusí změnit návyky Evropanů.

Po úspěšném zavedení automatů Nespresso nás chce naučit pít kvalitní čaj z automatu. Nový produkt je zatím pracovně nazýván Special T a jako první ho budou moci vyzkoušet Francouzi.

Pokud se osvědčí, budou ho moci ochutnat milovníci čaje i z ostatních evropských zemí a následně zákazníci v Turecku, Rusku nebo Číně. Informoval o tom server listu The New York Times.

„Lidé mají rádi čajové chvilky, je to moment, kdy přerušíte svou práci a na chvíli se zastavíte. Milovníci čaje mají s touto částí dne spojené silné prožitky," domnívá se vedoucí projektu Special T Henk Kwakman, který měl na starosti i rozjezd projektu Nespresso.

Kvalitní čaj za pár sekund nebo další krám do kuchyně?

Čaj Special T bude fungovat na podobném principu jako automaty Nespresso. Přesná dávka čajových lístků bude umístěna v jednorázovém zásobníku, který se v automatu perforuje a pod silným tlakem jím bude prohnána voda.

Automat údajně sám rozezná, o jaký druh čaje se jedná a podle toho zvolí ideální teplotu i tlak.

Po zaváděcích cenách, které budou nižší, se bude automat Special T ve Francii prodávat za 129 eur (zhruba 3 300 korun). 10 dávek čaje pak bude k mání za 3,5 eura.

Zatím žádný Clooney

Podobně jako tomu bylo u Nespressa, jsou mnozí analytici skeptičtí. Značná část lidí podle nich odmítá myšlenku, že by si koupili další stroj do kuchyně jen proto, aby jim dělal čaj. Navíc by pak museli kupovat čaj od jednoho výrobce.

Podobnou skepsi ale analytici vyjadřovali i při představení produktu Nespresso, který je na trhu už od roku 1988 a nakonec jim Nestlé dokázalo, že se mýlili. Na druhou stranu ale Nespresso prorazilo až poměrně nedávno a to ještě díky tomu, že mu svou tvář propůjčil hollywoodský herec George Clooney. Special T zatím žádnou podobně chytlavou tvář nemá, tak uvidíme. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy