Němečtí horníci demonstrovali proti "sociálnímu blackoutu"

ČTK ČTK
25. 4. 2015 21:40
Odbory i firmy se obávají ztráty pracovních míst, protože nové zdanění má urychlit útlum uhelných elektráren.
Demonstrace horníků v Berlíně.
Demonstrace horníků v Berlíně. | Foto: Reuters

Berlín - V Berlíně v sobotu demonstrovaly tisíce havířů proti chystané dani na výrobu elektřiny ve starých uhelných elektrárnách. Uvalení daně chystá ministr hospodářství a šéf sociálních demokratů (SPD) Sigmar Gabriel.

Podle odhadů odborového svazu pracovníků v hornictví, chemickém a energetickém průmyslu (IGBCE) vyšlo do ulic v centru německé metropole protestovat proti údajnému "sociálnímu blackoutu" zhruba 15.000 lidí. Většina z nich přišla z hnědouhelných revírů v Porýní, Lužici a středním Německu.

Samotní organizátoři hovořili o 6000 účastnících protestu, policie pak o řádově tisících.

Demonstranti se sešli před ministerstvem hospodářství a vydali se k budově kancléřství. "Očekáváme, že ze stolu bude smeteno všechno, co by znamenalo ukončení těžby hnědého uhlí a výroby elektřiny z uhlí v Německu," prohlásil před demonstranty předseda odborového svazu IG BCE z chemického průmyslu Michael Vassiliadis.

Odbory i firmy se obávají ztráty tisíců pracovních míst, protože nové zdanění má urychlit útlum uhelných elektráren, které mají v Německu stále největší podíl na výrobě elektřiny. Daň má oficiálně zemi pomoci při plnění vlastních cílů snížení emisí oxidu uhličitého (CO2).

Podle připravovaného materiálu, jehož základní body v těchto dnech německé ministerstvo hospodářství zveřejnilo, by uhelné elektrárny starší 20 let měly platit 18 až 20 eur (495 až 550 Kč) za každou tunu CO2 vzniklou při výrobě.

Německo přitom už v minulosti rozhodlo, že do roku 2022 odstaví své jaderné elektrárny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy