Zaveďme celoevropskou daň z benzinu, žádá německý ministr. Peníze chce na řešení uprchlické krize

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 1. 2016 18:36
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble navrhuje vytvořit zvláštní celounijní daň na benzin, která by byla zdrojem peněz pro řešení uprchlické krize. Odvody z pohonných hmot uvedl v rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung jako jednu z možností, pokud se nepodaří najít prostředky ve státním nebo unijním rozpočtu. Český ministr financí Andrej Babiš s návrhem rozhodně nesouhlasí.
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble.
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble. | Foto: Aktuálně.cz

Berlín - Německý ministr financí Wolfgang Schäuble navrhuje vytvořit zvláštní celounijní daň na benzin, která by byla zdrojem peněz pro řešení uprchlické krize. Wolfgang Schäuble to prohlásil v rozhovoru pro sobotní vydání listu Süddeutsche Zeitung.

"Musíme chránit vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu. Řešení tohoto problému nesmí spočívat v omezování stávajících prostředků," řekl Schäuble. Pokud ale není možné dodatečné peníze najít ve státním a ani v unijním rozpočtu, mohly by podle něj být zdrojem financí například odvody z každého litru benzinu. O výši takové daně se ale nezmínil.

S návrhem nesouhlasí Schäubleho český protějšek Andrej Babiš (ANO). "Jeho návrh je nepřijatelný. My takovouhle daň nechceme," řekl český ministr. Připomněl, že každá unijní země má jiný názor na uprchlíky, jinou imigrační politiku. Podle něj by návrh v Evropské unii stejně neprošel, protože veškeré daňové změny musí být přijaté jednomyslně. "Toto fakt není dobrý nápad a my s tím nemůžeme souhlasit," dodal Babiš.

Nesouhlasí ani stranická kolegyně Schäubleho, místopředsedkyně kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU) Julia Klöcknerová. Není prý obhajitelné, aby lidé odváděli další peníze, když Německo má rekordní daňové příjmy a rozpočtové přebytky. Klöcknerová je favoritkou před březnovými zemskými volbami v Porýní-Falci.

Proti další dani z pohonných hmot se staví i největší německý autoklub ADAC. "Jen proto, že nyní je benzin levný, není žádný důvod ke šroubování cen," uvedlo sdružení.

Česká republika zaujala v uprchlické krizi parazitní postoj, čekáme, že migranti půjdou jinam, to je nebezpečné, říká filozof Jan Sokol. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy