Německá ekonomika poroste letos stejně jako vloni

ČTK ČTK
16. 6. 2011 12:03
Zpomalení růstu se odkládá až na příští rok
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Berlín - O osm desetin procentíhío bodu zvýšil ekonomický institut RWI prognózu růstu hrubého domácího produktu Německa pro letošní rok. Měl by dosáhnout meziročně na 3,7 procenta. Původní odhad přitom byl 2,9 procenta.

Zatímco vloni ekonomiku země táhl vývoz, letos hlavním je důvodem  růstu silná domácí poptávka a příznivé podmínky způsobené nízkými úrokovými sazbami. Výhled na příští rok však institut mírně zhoršil.

"Německá ekonomika stále zažívá silné oživení," uvádí se v prohlášení.

Zpomaletí růstu přijde až příští rok

Prognózu na příští rok však RWI mírně snížil na 2,3 procenta. Původně firma čekala zpomalení růstu na 2,4 procenta.

Německá ekonomika loni díky silnému vývozu stoupla o 3,6 procenta. Předloni se německý HDP propadl o 4,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od druhé světové války. V prvním čtvrtletí letošního roku pak ekonomika stoupla o 5,2 procenta, nejrychleji od znovusjednocení země v roce 1990.

Podle prognózy německé vlády má HDP letos stoupnout o 2,6 procenta, v příštím roce má však zpomalit na 1,8 procenta. Mezinárodní měnový fond čeká letos růst více než tři procenta

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy